Седем години на поста председател на Върховния касационен съд е време, за което всеки може да види какво съм направил, всички битки, които съм водил. С този аргумент кандидатът за президент Лозан Панов обоснова пред bTV решението си да се кандидатира за президент като последователност и желание темата за съдебната система да се изведе на едно ново ниво, за да се обясни на хората защо е необходима същинска съдебна реформа.
Панов смята, че "ако сме бедни, причината е, че контролните механизми в държавата не работят, те работят за една друга държава и по друг начин".
Мотивите
„Ако се краде, причината е, че контролните механизми не функционират, прокуратурата е част от тези механизми", смята висшият магистрат, който се върна на поста през 2016 г.
Лозан Панов даде пример с изследване на Европейския парламент в България, според което „32 млрд. лева се крадат, които ако отидат за социални дейности и здравеопазване, ще е различно“.
„Една президентска институция трябва да има характер – тя не е само брошка на ревера и формална представителна власт", смята кандидатът за държавен глава.
Той коментира какво би направил на мястото на президента Румен Радев по отношение на главния прокурор – не би подписал указа за назначаване на главен прокурор, дори и това да е нарушаване на Конституцията и да доведе до импийчмънт или оставка. Според Панов тогава настоящият президент Радев "избра себе си пред това да запази народа си."
Той беше категоричен, че "човек не може да е безконтролен в нито една държава".
На въпрос кой му е предложил да е кандидат за президент, Панов обясни, че това е станало миналата сряда, когато Велислав Величков от "Правосъдие за всеки"е разговарял с него.
„Не вярвам в новите месии“, посочи Панов и подчерта, че е логично да продължи своята битка и да не се отказва, което би било предателство към каузата на „Правосъдие за всеки“.
Той отрече думите на Боян Магдалинчев, председател на ВСС, че е бил канен преди пет години, както и преди три години и половина да се кандидатира за президент.
Поддръжниците
Лозан Панов обясни и срещата си с Христо Иванов, който през 2015 г. беше министър на правосъдието. Според него той е човек, който е показал, че съдебната реформа е от значение.
Панов е на мнение, че оттогава-насам темата за съдебна реформа замира – пет години по-късно тя отново излезе на дневен ред в обществото. „Трябва обаче да се обясни как ще се случи", настоява Панов.
Той подкрепя визията на „Демократична България“ за необходимостта от съдебна реформа, но пита как ще се обясни тя на обществото.
„Готов съм да попитам опоненти в битката за президент как смятат да спрат кражбите", каза той и е на мнение, че от съдебна реформа има нужда, но трябва да се обясни на хората.
Лозан Панов съобщи, че върху него не е упражняван натиск на съдии от ВКС.
За него ВКС остава единствената незавладяна институция в съдебната система.
Лозан Панов подчерта, че кандидатурата му не е оцветена партийно, защото инициативният комитет, който го издига, „води битката отдавна, в него няма да има служители на бившите репресивни комунистически служби“.
Вицепрезидентът
На въпрос познава ли Мария Касимова - Моасе, която е кандидат за вицепрезидент, Панов обясни, че хората се събират, защото изповядват едни и същи идеи.
„Това, което Мария прави, е публично. Хората се събират, защото изповядват едни и същи идеи. Аз съм чел много от това, което Мария е публикувала, харесва ми. Когато й се обадих, не крия, че тя се постресна. Имах и много малко време да я убеждавам, убедих я, тя не беше в България в този момент. Каузите между хората са това, което сплотява", разкри Лозан Панов избора на известната журналистка за негов вицепрезидент.
Конкуренцията
„Румен Радев е фалшив герой, защото вдигна юмрук тогава, когато на неговата врата почукаха тези, които преди това завладяваха институцията и България се превърна в една завладяна държава“, коментира конкуренцията за поста президент Лозан Панов.
„Спомняте ли си времето на г-н Пеевски, нямаше хора, които говорят за него. Тогава моят глас беше абсолютно самотен. В момента, когато се претърпя този конституционен катарзис, когато всеки започна да вика и да крещи, всеки започна да обяздва този протест, тогава аз замълчах, защото не искам да ставам част от един фалшив герой“, посочи той.
Според Панов конституционният катарзис не е в обществен интерес, а е личен на кампанията на Радев.
"Той обязди този процес, той поде антимафиотския фронт. Това се случи едва тогава, когато беше засегнат неговият интерес“, каза още кандидатът за президент.
На въпроса дали се вижда като главен прокурор, Лозан Панов отговори, че проблемът не е в личността, а в системата.
„Ако сменим едно лице с друго лице, било то Лозан Панов с друг – какво това ще промени в прокуратурата?! Там проблемът е системен. Проблемът е в контролните органи в тази държава, които не си вършат работата. Ако над главния прокурор е Господ, който и да застане на този пост, той може да бъде изкушен от властта, която притежава. Ако няма ресурси, ако няма регулатори, ако няма начин друга власт или система да реагира, ето затова сме стигнали до това състояние".
Лозан Панов е на мнение, че в кариерата на кандидата за президент проф. Анастас Герджиков има достатъчно данни за това, че той е свързан с ДПС.
„Неговата кариера е красноречив пример и екипът, който очевидно подкрепя неговата кампания, също“, посочи Панов. Извън академичната сфера Герджиков има един престой като заместник-министър на образованието от НДСВ, а Лозан Панов припомни, че управлението на НДСВ е било с подкрепата на ДПС.
„Пеевски беше от младежката организация на НДСВ. Когато НДСВ в България пристигна с царя и тогава за 800 дни трябваше да постигнем необходимия просперитет на една европейска държава, тогава дойде г-н Пеевски и ДПС във властта. Въз основа на тази широка коалиция 3-5-7, след това дойде г-н Борисов. Той беше този, който громеше престъпността в ролята си на кмет, давайки примери за корупцията в България – Топлофикация например, обясни Панов. – Сега в момента отново имаме месии, които отново громят корупцията в цялата държава и в крайна сметка отново не се случва нищо. Ето ви я самата подмяна на всичко това, което се случва в България.“