Обсъжда се увеличаване на валидността на ваксинационните сертификати. Това заяви пред БНР проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата.
"Категорично можем да твърдим, че ваксините защитават поне 12 месеца, тъй като това е периодът на активно наблюдение, който до този момент е приключен. Вероятно за хората, които нямат придружаващи заболявания, няма да се наложи поставяне на допълнителна доза от ваксината", посочи той и уточни, че единственият начин за защита от Covid-19 остава ваксинирането.
Илко Гетов коментира въпроса с третата доза на ваксината срещу Covid , която някои държави вече прилагат. По думите му това е „малко като каруцата пред коня". Гетов смята, че за да има трета доза, трябва да има данни от клинични изпитвания, от наблюдение за това какъв е профилът на ефикасност и на безопасност при поставянето й.
„В момента има одобрени четири ваксини - три с по две дози и една еднодозова. Другото са намерения и желания. Европейската комисия излезе с препоръка, че държавите, които започнат да ваксинират с трета доза, това ще бъде незаконосъобразно, тъй като кратката характеристика е за две дози и производителите не носят никаква отговорност след това“, посочи професорът.
Той обясни, че има голяма разлика между бустерна - усилваща доза и трета доза от същата ваксина. „Трета доза е просто трети път те боцкат със същата ваксина. А бустерната доза има за задача да подсили имунитета на организма, т.е. тя е актуализирана по някакъв начин, променена, адаптирана към новите или очакваните варианти на вируса“, обясни специалистът.
Илко Гетов очаква в началото на октомври да има вече официално разрешение от Европейската агенция по лекарствата за трета доза на ваксината на Pfizer/Biontech.
По думите му в документацията, която е подадена за одобрение на трета доза, има данни от клинични изпитвания и наблюдение на пациенти. Затова той смята, че ще бъде взето положително решение.
"Официална местна препоръка за трета доза има в 10 държави от ЕС, сред които и България, условията са еднакви - хора над 65-годишна възраст, с отслабен имунитет, на терапия, хора в социални домове", обясни той.
Експертът коментира, че усилено се работи по създаване на лекарство срещу Covid-19, но категорично подчерта, че "каквото и лекарство да се появи, т.е. да бъде разрешено за употреба, то няма да се продава свободно в аптеките".
Гетов посочи, че ситуацията за България с ваксинацията не е добра. Ние сме на нивото на ваксинационно покритие на страните от третия свят. У нас ваксинационното покритие е някъде под 20%, докато в повечето европейски държави нивото е над 70%, каза той.
Според него посоката, в която се върви, е за все повече рестрикции за българите да пътуват и вероятно това ще се отрази и на туризма, защото на гражданите на други държави ще им бъде препоръчано да не посещават червени зони, каквато е България.