“Изборът сам по себе си е равнороден, когато хората избират. Има обаче и възможността изборът да бъде съдбовен или божествен”, посочи той.
Мартин Заимов каза още, че не е съгласен със становището, че връзките в нашето общество се разпадат. Той по-скоро е убеден, че в момента има изключително много връзки, което позволява обществото да стане хоризонтално - “днес всеки знае всичко и има достъп до всичко”. Това, според Заимов, е причината да се проваля образователната система, защото учениците знаят много повече от учителите.
“Това, което ние видяхме преди десет години като финансова криза, което в момента виждаме като здравна криза и всякакъв друг вид подобна ситуация, е в резултат на еволюцията на човечеството през последните 50 години. Става дума за 70-те години на миналия век, когато златният стандарт се сменя, стабилността се загубва и възстановяването от войната също”, припомни в анализа си на обществено-икономическите отношения финансистът.
Мартин Заимов е категоричен, че в България има елит.
Той посочи, че дори инфлуенсърите в социалните мрежи са някакъв вид елит, защото много са избрали да ги следват и да консумират тяхното съдържание.
Според него сегашното Народно събрание, което по принцип се смята за политически елит, е много по-представително и върши много по-добра работа отколкото 44-ото. Причината за това, по думите му, е, че то е резултат от реален избор на гражданите, независимо дали избирателната активност е била ниска, докато 44-ото Народно събрание е било избрано много по-нечестно.
Каква е ролята на българските елити в условията на разрушен обществен консенсус?
Вижте повече във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на "В развитие" вижте тук.
преди 3 години гн финансита, аз да питам що за фин. криза е имало 2011г (преди 10г)?инфлуенсърите били елит?учениците знаели повече от учителите?на гн заимов май му е време за пенсия.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар