„Акциите са надценени“. Едва ли има инвеститор, който да не е чувал това предупреждение. Предишната търговска седмица с разпадащите се курсове - в сряда германският бенчмарк Dax се срина например с 1,5 процента - можеше да послужи като индикация, че просрочената корекция на световните фондови борси предстои сега.
Това може и да се случи, но има и много основателни причини, които говорят против такава тенденция - преди всичко „изключително добри корпоративни печалби и благоприятна ситуация с ликвидността“, казва пред германския бизнес всекидневник Handebsblatt главният стратег по капиталови инструменти на DZ Bank Кристиан Калер.
Независимо дали става дума за Германия или Америка, за Dax, MDax или Dow, Nasdaq или S&P: Компаниите във всички тези борсови индекси ще печелят повече от всякога тази година. Корпорациите само в предишния Dax, с 30-те най-големи германски компании, листнати на борсата, вероятно ще постигнат чиста печалба от малко над 100 милиарда евро. Това е с почти пет милиарда евро повече в сравнение с предходната рекордна 2017 г. Високите печалби се очаква да осигурят съответно високи разпределения за акционерите следващата пролет.
Повишаването на курсовете и високите дивиденти привличат все повече инвеститори към акциите. Нищо чудно, в края на краищата, ниските лихвени проценти и нарастващите нива на инфлация правят алтернативите, като срочни депозити или облигации, до голяма степен непривлекателни. „Всяка корекция, колкото и малка да е, се обявява като възможност за навлизане на фондовия пазар“, казва Маркус Хютингер, пазарен стратег в независимия мениджър на активи Gané.
Именно с това е свързан и неговият съвет, че „изборът на бъдещи печеливши компании сега трябва да се извърши още по -задълбочено“. Точно защото, с оглед на рязкото покачване на курсовете, все повече и повече акции се оценяват (твърде) високо.
Handelsblatt последва този съвет и потърси десетте най-силни акции в света. Става въпрос за печеливши компании от САЩ, Европа и Азия, които все още са атрактивно оценени по отношение на субстанцията и нетната си печалба въпреки всички увеличения на курсовете. И става дума главно за акции, които се открояват от тълпата с нарастващи прогнози за печалбите.
Изходната точка
Намирането на най-ниско оценените акции с добри перспективи за печалба наистина е трудно, тъй като само през последните дванадесет месеца Dax е добавил 20 процента към стойността си, а най-важният индекс на фондовия пазар S&P с 500-те най -големи американски корпорации дори постигна повишение от 35 процента.
От дъното заради коронакризата през пролетта на миналата година цените на акциите са се удвоили в световен мащаб. Пазарната капитализация на всички 61 294 листнати компании се е увеличила с 58 трилиона евро до почти 120 трилиона евро. Само тази година S&P 500 вече достигна почти 50 нови рекорда.
Къде все още може да се намерят изгодни акции на този непрекъснат бичи пазар? Особено след като макроикономическата среда също е пълна с рискове. В началото изглеждаше, че по-опасният делта вариант на коронавирус заплашва растежа. Сега нарастващата инфлация и свързаната с нея загриженост за по-високите лихвени проценти се разглеждат като рискове.
Вероятно високите лихви са най-големият враг на акциите: ако лихвените проценти се повишат, което в САЩ вероятно няма да се случи тази година, а някъде през следващата, дългът ще стане по-скъп за потребителите и компаниите. Последиците биха били по-ниско потребление и по-малко инвестиции - и по този начин - по-ниски корпоративни печалби. На всичкото отгоре по-високите лихвени проценти правят облигациите отново малко по-привлекателни, което означава, че акциите са изправени пред по-голяма конкуренция.
Но въпреки тази заплашителна негативна спирала фондовата борса процъфтява през настоящата година, което се дължи преди всичко на факта, че все повече хора навлизат на фондовия пазар с все по-голям капитал. По-специално в Германия интересът към акциите се увеличава. Броят на акционерите се е изкачил до второто най-високо ниво в историята.
Според Германския институт за акциите (DAI) около дванадесет милиона души в Германия притежават акции или участия във фондове. Броят им е бил по-висок само през 2001 г. - почти 12,9 милиона. Според ръководителя на DAI Кристин Бортенленгер по-младите хора са използвали по-специално коронакризата, за да се занимаят с финансите си и да купуват акции.