Министърът на икономиката Кирил Петков обяви, че все още не е провел разговор с президента Румен Радев и не знае дали ще бъде част от следващото служебно правителство. Петков не коментира и дали ще участва в нов политически проект.
Днес държавният глава Румен Радев обяви, че ще назначи служебно правителство и ще разпусне Народното събрание на 16 септември.
"Докато сме служебни министри, ще си вършим работата като такива. Това ни е и днешният фокус, дошли сме тук да говорим с хората, да чуем техните мнения и да го обединим с нашите стратегии за Плана за възстановяване, в който един от приоритетите е Индустриалните зони“, заяви министърът, който бе в среща с представители на синдикатите в "Мини Марица-изток" и ТЕЦ 2, предава БНР.
Евентуалният политически проект на служебните министри Кирил Петков и Асен Василев предизвика бурна дискусия в общественото пространство още през миналата седмица. Коя партия ще загуби най-много от появата му на политическата арена коментираха анализатори.
Темата излезе на дневен ред след твърденията на премиера Стефан Янев, че е възможно формация, съставена от Асен Василев и служебния икономически министър Кирил Петков, да се яви на следващи избори.
От миналата седмица насам Василев и Петков не коментират твърденията за бъдеща партия и са категорични, че ще вършат работата си като министри от служебния кабинет и искат да се фокусират върху това.
Днес Кирил Петков отрече срещата му със синдикатите да е предизборна.
"Една от приоритетните Индустриални зони, които трябва да се създадат в бъдеще, трябва да бъде в района на Раднево и Стара Загора", посочи Петков. Той и Асен Василев се включиха и в подписката за запазване на въглищния комплекс и работните места, която вече събра подкрепата на над 100 000 души. Министър Петков отрече срещата да е предизборна и посочи, че е обещал на синдикатите да дойде на място.
"За нас хората са много важни, говорим за над 10 хиляди работещи, засегнати са 20 хиляди с техните семейства. Не може да правим планове само на база стратегии трябва да имаме обратната връзка, да дискутираме с тях и затова сме тук. Това не става от София, става от Раднево", каза министърът на икономиката. От своя страна министърът на финансите Асен Василев допълни, че освен за Плана за възстановяване трябва да се планират и средствата от Фонда за справедлив преход, които са 1,3 млрд. лв. и са специално за въглищните региони. "Работата по това още не е започнала и затова е важно да чуем какви идеи имат хората, за да започнат да се планират“, каза Василев. Той припомни, че Маришкият басейн дава около 40% от електрическата енергия на страната. "Много е важно тези 40% да си останат наши, да не зависим от внос на суровини", коментира финансовият министър.