След два дни изслушване на всички над 20 кандидати прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) избра шестима магистрати, предложени за европрокурори.
Това е вторият проведен избор на европрокурори в България, след като през март Европейската прокуратура одобри само 4-ма от 10-мата български кандидати за европейски делегирани прокурори от България.
Най-много гласове при вота днес събраха Елена Попова от Специализирания наказателен съд, прокурорите от Софийската градска прокуратура Виктор Тарчев, Станислав Стойков и Анна Алексова, както и зам.-шефовете на окръжните прокуратури на Перник и Кюстендил - съответно Анита Джамалова и Ивайло Илиев.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет през февруари излъчи 10 кандидати за европейски делегирани прокурори, колкото е българската квота. Новият европейски орган одобри само 4-ма от кандидатите. Другите бяха отхвърлени заради липса на опит при разследвания на злоупотреби с европейски средства.
Единствената друга държава от 22-те членки на ЕС, които участват в Европейската прокуратура, с върнат кандидат е Литва.
След като отхвърли шестимата избраници, европейският главен прокурор Лаура Кьовеши пристигна на посещение в България и се срещна с правосъдния министър Янаки Стоилов и главния прокурор Иван Гешев. На брифинг след срещите тя коментира, че България и Европейската прокуратура са сключили споразумение за назначаване на 10 души от страната ни в институцията и това не подлежи на допълнителни дискусии.
Европейската прокуратура заработи от юни т.г. Делегираните прокурори ще работят в собствените си държави по сигнали за злоупотреби с европейски средства, като ще могат да изпълняват функциите си и на национални прокурори. При работата си за Европейската прокуратура обаче те ще бъдат независими от националните си прокурорски органи.
През юли служебният министър на околната среда и водите Асен Личев обяви, че Европейската прокуратура проверява как са харчени парите от оперативната програма „Околна среда“.