Има много неразрешени казуси и грешки в електронната система за преброяване. Нещата просто не се правят по този начин. Това каза пред bTV експертът по киберсигурност Ясен Танев. Повод за коментара му са хакерските атаки и затрудненията на гражданите при националното преброяване.
Той подчерта още, че срокът, заложен за електронно преброяване, е неадекватен.
„Когато искате да преброите такава голяма група от хора, не е нужно да ги вкарвате в срок 10 дни и да искате да ги глобите, ако не успеят да се справят в този период. Също така не е нужно да ползвате чужди компании, за да ви пазят сървърите. Сайтът можеше да бъде написан по-добре. Тестовете вероятно не са очаквали такова натоварване, което също е пропуск“, обясни експертът.
По думите му уебсайтът за преброяването очевидно не е бил ограничен до територията само на нашата страна, което Танев също отчете като грешка.
Междувременно пред Нова телевизия експертът по киберсигурност Спас Иванов посочи, че все пак мерките за защита на НСИ, които са приложени, сработват. Той обясни още, че системата на НСИ е комплексна услуга, която на заден фон използва различни регистри.
„Тя проверява автоматично вашето ЕГН, номер на лична карта, адрес и професия. Ако си въведете имената и ЕГН-то, ще ви извади работодателя, професията, без да ги попълвате вие. Тоест, системата на НСИ е свързана с много други. Ако отпадне една от тези връзки, дори за малко, целият процес стартира отначало”, посочи Иванов.
Според него НСИ има една от най-модерните системи в страната. „Истината обаче е, че когато има голям интерес за кратко време, дори да няма хакерски атаки, е възможно да си съсипем системата”, каза още той.
Иванов обясни още, че целта да се блокира системата най-често е политическа. По думите му идеята на това е да се внуши недоверие в дадена услуга или държавна инициатива. Вече обаче се вземат мерки, подчерта експерът.
„Има две решения по този казус - едното вече беше пробвано за малко. Да се ограничи достъпът до сайта на НСИ само от България. Така изолираме останалата част от света да не може да се бомбардират сайтовете на статистиката с фалшиви заявки от Китай, Русия и Аржентина. В голяма степен идват от там”, каза още Спас Иванов.