Земеделски производители от Ръжево Конаре, Дълго поле и още няколко пловдивски села блокираха пътя Карлово-Пловдив. Те настояват земеделският министър да потвърди поетите преди дни пред тях ангажименти за изплащане на максимални обезщетения за унищожената им продукция от падналата в района градушка, съобщи БНР.
Участниците в протеста са недоволни, че масово комисиите, описващи щетите, се произнасят за 70, 80 или 90 процента загуби, дори ако намерят две узрели чушки на полето, като казват, че продукцията не е напълно унищожена, съобщават хората.
Те за пореден път изразяват гнева си, че заради забраната за изстрелване на противоградови ракети се е стигнало до хиляди декари засегната реколта. Много от тях бяха натоварили и ремаркета със събрани от полето гниещи зеленчуци.
От градушката в област Пловдив са засегнати близо 15 хил. декара продукция – основно с ориз, плодове и зеленчуци, съобщи агроминистерството. Оттам изпратиха разяснения как ще бъдат подпомагани пострадалите фермери.
Всички стопани, чиито площи са пропаднали под 100%, ще могат да получат подпомагане по две схеми – по обвързаната подкрепа и по де минимис (de minimis).
При подпомагането по обвързаната подкрепа, земеделските производители трябва да имат предвид следното:
За да бъде признато форсмажорно събитие, кандидатът за подпомагане по обвързаните схеми за плодове и зеленчуци (обвързана подкрепа) уведомява Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) в срок до 15 дни от датата на възникване на фактическото събитие – в случая падналата градушка, като:
• Подава декларация по образец в Областната дирекция на ДФЗ, с която се задължава да предостави доказателствен документ за форсмажорното обстоятелство, издаден от оторизирана за това институция – областен управител, кмет на населеното място и др.
• В конкретния случай това е заповед от кмета на населеното място или областен управител за наличието на бедственото събитие.
По de minimis максималната помощ, която земеделските производители могат да получат, е общо 25 хил. евро за последните три финансови години.
Градинарите със 100% пропаднали площи ще имат право да участват в схемата за подпомагане по обвързаната подкрепа.
Те също трябва да уведомят ДФЗ за форсмажор до 15 дни от датата на фактическото събитие и да представят документи. Трябва да се има предвид, че не може да се получава едновременно подпомагане за едно и също събитие по различни схеми, за да няма двойно финансиране.
По схемата за пропаднали площи се изисква земеделският производител да има застраховка на продукцията. В случая от изчислената помощ се приспада полученото обезщетение от застрахователя и се плаща разликата.
Когато земеделските производители нямат застраховки, се плаща 50% от определената ставка за съответната култура. Ставката се определя от агроминистерството, като се вземат разходите по технологична карта до събитието. Например разходите са 1000 лв./ха. Ставката не може да надхвърля 80% (по регламент), т.е. 800 лв./ха на практика, ако няма застраховка, помощта е 400 лв./ха.
Сроковете за плащане по различните схеми са следните:
Подпомагане с държавни помощи чрез ДФЗ:
За земеделските стопани с напълно пропаднали площи (на 100%) до края на 2021 г. може да се приложи действащият механизъм на държавната помощ за компенсиране на щетите вследствие на неблагоприятни климатични събития. Данните към момента показват, че от градушката на 28.08.2021 г. в област Пловдив са засегнати близо 15 000 декара земеделска продукция (основно насаждения с ориз, плодове и зеленчуци).
За обезпечаване на подпомагането в актуализацията на бюджета са заложени 15 млн. лева. Тези средства зависят от актуализацията на бюджета от Народното събрание за тази година.
За производителите на плодове и зеленчуци, в т. ч. винени лозя, се предвижда нотифициране на държавна помощ по Временната рамка за COVID 19.
Тази подкрепа за земеделските стопани, отглеждащи трайни насаждения и зеленчукови култури, е планирана в рамките на 70-те млн. лв., предложени от МЗХГ в актуализацията на бюджета за сектор „Земеделие”. Тези средства зависят от актуализацията на бюджета от Народното събрание за тази година.
За пострадалите земеделски стопани със щети под 100% по земеделските култури е допустимо прилагането на минимална помощ de minimis, като за целта би могло да се открие прием на заявления, след обобщаването на данните, през периода ноември-декември на 2021 г. и да се предостави помощта през януари на 2022 г.
Изплащането на de minimis помощта през 2021 г. е невъзможно поради достигнатия нормативно определен лимит за България за три бюджетни години, но през следващата година ще бъде освободен лимит в рамките на близо 36 млн. лева.
Подпомагане по линия на директните плащания:
Земеделските стопани, кандидати за подпомагане по обвързаната подкрепа, биха могли да получат европейското финансиране, след като приключи отчитането на фактурите за реализация на плодовете и зеленчуците през декември и януари. Плащането ще се извърши в периода февруари-март 2022 г.
*Новината е допълнена в 12:59 ч. с информацията за протеста.
преди 3 години кранто тролска *** , 24/7 си тука да тролиш ... бизнеса който описваш като застрахован , ше е само в мокрите ти сънища ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години гледай си хобито в градинката и не ни занимавай със се.кс.уалните си девиации ... *** прока.жена ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години да , взимал съм ... от петилетки го правя и застраховам . и по-скъпите ми коли ги правят в доверен сервиз , за по-старите ми превеждат по с-ка . всичкото имот дето имам е застраховано . стоката в склада ми е застрахована . винаги застраховам и транспорта на палета и колетни пратки ... има и застрахователи и застрахователи . като не можеш да се оправиш с материята - полици и искове , ползвай застрахователен агент ... :))) ... не е сложно , вярно , малко по-скъпи са ти премиите , ама са ти вързани гащите . въпрос на финансова култура . тука с импа съм абсолютно съгласен ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години импе , застрахователите са узаконени *** ...ше доде време да ядеш полици / ако ги има/ , ако не знаеш да копаш . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Последният път ми били написали в договора: не и при възможност за недобросъвестно действие от страна на застрахования. И знаете ли колко платиха - ами нищо! Много здраве на БГ застраховането, но ще му плащам само ако е задължително, а именно - ГО. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До по-долните: Вие пари от застраховател взимали ли сте?Щото аз не! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Това, че държи някой мотиката, не значи, че всеки му е длъжен. Когато аз съм се научил откъде се хваща мотиката, тя беше по-висока от мене !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Застраховайте се, галoши или си пъxнете чушляците отзaд !!! Всяка година едно и също - кога ще разберете, че никой не ви е длъжен? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години е.и си мамата кранто , научи се първо откъде се хваща мотиката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години земеделските производители да се научат да си застраховат реколтата ... а не да ревът след всяка градушка ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар