Земеделски производители от Ръжево Конаре, Дълго поле и още няколко пловдивски села блокираха пътя Карлово-Пловдив. Те настояват земеделският министър да потвърди поетите преди дни пред тях ангажименти за изплащане на максимални обезщетения за унищожената им продукция от падналата в района градушка, съобщи БНР.
Участниците в протеста са недоволни, че масово комисиите, описващи щетите, се произнасят за 70, 80 или 90 процента загуби, дори ако намерят две узрели чушки на полето, като казват, че продукцията не е напълно унищожена, съобщават хората.
Те за пореден път изразяват гнева си, че заради забраната за изстрелване на противоградови ракети се е стигнало до хиляди декари засегната реколта. Много от тях бяха натоварили и ремаркета със събрани от полето гниещи зеленчуци.
От градушката в област Пловдив са засегнати близо 15 хил. декара продукция – основно с ориз, плодове и зеленчуци, съобщи агроминистерството. Оттам изпратиха разяснения как ще бъдат подпомагани пострадалите фермери.
Всички стопани, чиито площи са пропаднали под 100%, ще могат да получат подпомагане по две схеми – по обвързаната подкрепа и по де минимис (de minimis).
При подпомагането по обвързаната подкрепа, земеделските производители трябва да имат предвид следното:
За да бъде признато форсмажорно събитие, кандидатът за подпомагане по обвързаните схеми за плодове и зеленчуци (обвързана подкрепа) уведомява Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) в срок до 15 дни от датата на възникване на фактическото събитие – в случая падналата градушка, като:
• Подава декларация по образец в Областната дирекция на ДФЗ, с която се задължава да предостави доказателствен документ за форсмажорното обстоятелство, издаден от оторизирана за това институция – областен управител, кмет на населеното място и др.
• В конкретния случай това е заповед от кмета на населеното място или областен управител за наличието на бедственото събитие.
По de minimis максималната помощ, която земеделските производители могат да получат, е общо 25 хил. евро за последните три финансови години.
Градинарите със 100% пропаднали площи ще имат право да участват в схемата за подпомагане по обвързаната подкрепа.
Те също трябва да уведомят ДФЗ за форсмажор до 15 дни от датата на фактическото събитие и да представят документи. Трябва да се има предвид, че не може да се получава едновременно подпомагане за едно и също събитие по различни схеми, за да няма двойно финансиране.
По схемата за пропаднали площи се изисква земеделският производител да има застраховка на продукцията. В случая от изчислената помощ се приспада полученото обезщетение от застрахователя и се плаща разликата.
Когато земеделските производители нямат застраховки, се плаща 50% от определената ставка за съответната култура. Ставката се определя от агроминистерството, като се вземат разходите по технологична карта до събитието. Например разходите са 1000 лв./ха. Ставката не може да надхвърля 80% (по регламент), т.е. 800 лв./ха на практика, ако няма застраховка, помощта е 400 лв./ха.
Сроковете за плащане по различните схеми са следните:
Подпомагане с държавни помощи чрез ДФЗ:
За земеделските стопани с напълно пропаднали площи (на 100%) до края на 2021 г. може да се приложи действащият механизъм на държавната помощ за компенсиране на щетите вследствие на неблагоприятни климатични събития. Данните към момента показват, че от градушката на 28.08.2021 г. в област Пловдив са засегнати близо 15 000 декара земеделска продукция (основно насаждения с ориз, плодове и зеленчуци).
За обезпечаване на подпомагането в актуализацията на бюджета са заложени 15 млн. лева. Тези средства зависят от актуализацията на бюджета от Народното събрание за тази година.
За производителите на плодове и зеленчуци, в т. ч. винени лозя, се предвижда нотифициране на държавна помощ по Временната рамка за COVID 19.
Тази подкрепа за земеделските стопани, отглеждащи трайни насаждения и зеленчукови култури, е планирана в рамките на 70-те млн. лв., предложени от МЗХГ в актуализацията на бюджета за сектор „Земеделие”. Тези средства зависят от актуализацията на бюджета от Народното събрание за тази година.
За пострадалите земеделски стопани със щети под 100% по земеделските култури е допустимо прилагането на минимална помощ de minimis, като за целта би могло да се открие прием на заявления, след обобщаването на данните, през периода ноември-декември на 2021 г. и да се предостави помощта през януари на 2022 г.
Изплащането на de minimis помощта през 2021 г. е невъзможно поради достигнатия нормативно определен лимит за България за три бюджетни години, но през следващата година ще бъде освободен лимит в рамките на близо 36 млн. лева.
Подпомагане по линия на директните плащания:
Земеделските стопани, кандидати за подпомагане по обвързаната подкрепа, биха могли да получат европейското финансиране, след като приключи отчитането на фактурите за реализация на плодовете и зеленчуците през декември и януари. Плащането ще се извърши в периода февруари-март 2022 г.
*Новината е допълнена в 12:59 ч. с информацията за протеста.
преди 3 години Да застраховаш земеделски площи тук в България е безмислено,виж гърците правят молебен за градушки.Лобито на застрахователите,добре си е свършило работата при "коването на законите".Точно по тази причина,един от най-крупните производители в засегнатият регион (италианец) има частна площадка за противоградни ракети.Не му е разрешено да стреля по вече ясните причини. Иначе съм съгласен с теб,че застраховката е правилния начин.Автомобилът ,техниката и сградите си застраховам,но посеви,насаждения при такива условия не и си нося отговорността затова.Не съм и нямам намерение да искам помощ за щети от държавата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Хайде хайде, сега изкара молбите виновни, те са доказателството за проблемите ни, и тяхното унищожаване ще ни освободи, някакси по този начин звучиш. Изобщо не е задължително да има равноправни страни в един договор, както и понякога се налага да умоляваш някой за нещо. Има и друг вариант, може да си престъпник и със заплахи всякакви да си получаваш желаното, в този случай обаче пътя ти ще приключи или убит или в затвора по мои наблюдения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години вземи си Импа за застрахователен агент... момчето е "умно" и е инвеститор на едро ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години А твоя познат при адвокат ходи ли, консултира ли се?? НЕ, нали?! Ползвах преди време адвокат който работеше на 20% от получената сума, нищо друго. И си заработи парите и на мен свърши работа. Стига мрънкане, че все някой ти е виновен, че не са ти звъннали на вратата с пакет с пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Аз изисквам промени в който и да е договор, ако не ми харесва. Ако не се съглссят, не го подписвам. Просто е. Ако не изискваш, нищо няма да ти се даде просто така. Манталитет набиван с години - да напишеш документ Молба например, умоляваш някой нещо си, а не да заявиш или изискваш. В един договор има 2 равноправни страни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Зелков, 'ползвай застрахователен агент' - е то аз агент ползвах. Наесен ще имам разправия с него, да видим какво ще правим с този текст. Сега с пожарите из страната се разговорихме с познати и ме светнаха за него, има го и в моя договор. Пример: изгаря ти къщата(застрахована) и те изкарат, че недобросъвестно си я ползвал, сложил си повече дърва в печката и огъня се е качил нагоре - върви се оправяй после. Друг пример: порой ти отнася стена - изкарват те, че не си я построил/укрепил добре. И т.н, и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Dr. Vatnikov, само недей ми казва, че ти пишеш договорите със застрахователите, хех. А това със застраховките на земеделците, мисля, че съм го споделял тук. Дълги години мой познат зеленчукопроизводител се застраховаше, една година наводнение завлече няколко от нивите му и знаеш ли колко му платиха - НУЛА! Както долу писах, не отговарял бил на някой си член от договора. Че на другата година ония пак отидоха да му предлагат застраховка, направо ги изгони! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "Последният път ми били написали в договора" ...докато някой друг ти пише договора, а ти само мълчаливо подписваш, така ще е. Глупостта е скъпа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години А кога, питам КОГА земеделските производители ще се научат да застраховат? Или така е по-тарикатската, че застраховката сами трябва да я плащат, а ао стане нещо - държавата да плаща с нашите данъци?! Докога?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години така е ... гаврътни си още еднп юзче , копирай некой предишен ред там за гювендията и си легай в омирисаният дюшек щастлив ... утре пак на пипера , да поливаш ... редко срещано ултра прозззто същество си ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар