Над 300 са системните нарушители в горите за миналата година, сочи статистиката на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ). Зачестяват и агресивните прояви към горските служители, като само от началото на тази година има няколко случая на грубо посегателство върху тях в различни точки на страната, съобщава БНР.
До момента голяма част от нарушенията остават ненаказани.
В края на миналата година бяха приети изменения в Закона за административните нарушения и наказания, с които за системните нарушители се въвежда обществено полезен труд и горските се надяват , че влизането в сила на тези изменения ще има превантивен ефект.
Директорът на регионалната дирекция по горите в Сливен Георги Дончев има дълъг опит със системни и агресивни бракониери.
"Чувстват се безнаказани и прилагат една специфична тактика, при която се подкрепят едни други. Събират се и виждате докъде стига това", посочва Дончев.
В случая се стига до зверски пребити горски, двама, от които са със сериозни травми, иначе горските служители са въоръжени, но не могат да противодействат на колове и брадви.
"Проблемът е, че по закон трябва да употребиш оръжие само в случай на пряка заплаха, с еквивалентно на това оръжие, при неизбежна самоотбрана. И аз самият съм минал по този път и последната ми мисъл е да вадя изобщо оръжие, защото ако го извадиш, трябва да го ползваш, но ние мислим за човека насреща“, коментира още Дончев.
На 22 декември, година след публикуването си в Държавен вестник влиза в сила законовото изменение, което дава право социално слаби и бракониери с десетки неплатени актове да полагат общественополезен труд в полза на обществото:
"Идеята е всъщност тези хора, които унищожават гората да бъдат научени, примерно, да я залесяват", изтъква Дончев.
Така от следващата година горските ще се опитат да превърнат секачите в залесители.