На 9 септември ще се проведе събитието "Тук-Там Кошер 2021" - мултидисциплинарно събитие, което събира хора и идеи от цял свят и дава достъп до най-интересните бизнеси и личности и най-актуалната информация за България на глобалната общност. Датата е избрана съвсем случайно, въпреки историческата натовареност, като една от възможните за партньорите “Тук-Там” и Интер Експо Център. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Христо Бояджиев, основател на „Тук-Там“. В студиото беше и Иван Александров, основател и управител на еBag.bg.
Христо Бояджиев коментира, че от гледна точка на икономика България няма визия за себе си. Той поясни, че това е неговото лично мнение, което може да не кореспондира с това на организацията, която представлява.
“Толкова сме се фокусирали във вътрешните си борби, че не знаем накъде искаме да отидем”, коментира той.
Иван Александров коментира, че от гледната точка на предприемач е много по-важно да гледаш колко добре се развиваш самия ти, отколкото да дебнеш какво прави държавата.
Според него, ако предприемачите успяват да изпълнят своите цели и техните бизнеси растат и към това прибавим и помощ от държавата, то те могат да се разраснат много повече. „Ако държавата не помага на бизнесите, е хубаво поне да не им пречи и да остави предприемачите да се развиват", съветва предприемачът.
Христо Бояджиев не скри, че вижда оптимизъм, че България постепенно започва да се оглежда за млади предприемчиви хора, които са се реализирали с успех в чужбина и смята, че това е първа стъпка към това те да бъдат привлечени обратно.
Той разказа историята на „Тук-Там”, като първоначалната идея е била да бъде офлайн платформа за българи, които са се върнали от чужбина и не са могли да намерят своето място.
„На този етап вече „Тук-Там” се опитва изгражда международна мрежа, в която няма значение къде се намира някой и всички участници в нея могат да бъдат активни.
„Хората в чужбина имат желание да бъдат активни, просто никой не им е дал този лесен, доверен и проверен начин това да стане”, потвърди основателят на „Тук-Там“.
Бояджиев също смята, че винаги е много лесно да се каже, че общината или централното управление не е направило достатъчно, за да задържи българите в България.
Това, което той препоръчва, е да не се кроят краткосрочни стратегии, които временно да задържат хората в страната.
„Реално трябва да бъдат решени в дългосрочен план проблемите, които пречат на българите да останат. Тук отново се връщаме към първоначалното изказване, че България все още няма визия за това какъв да бъде обликът на държавата. Когато тази визия липсва, няма как да бъдат създадени дългосрочни политики. Но все пак започне да се работи по някои от ключовите сектори, които доста често генерират заглавия в медиите, това би било стъпка в правилната посока“, убеден е експертът.
Темата премина и към качеството на онлайн обучението, за което има сериозни съмнения и Иван Александров е категоричен, че то не е на необходимото ниво.
„Аз смятам, че, за да може да се компенсира липсата на достатъчно високо качество в онлайн обучението, родителите трябва да дават повече. В момента присъствено обучение няма как да има заради пандемията, което означава, че родителската роля има сериозна тежест”, настоява той
Христо Бояджиев се съгласи с мнението на Иван Александров, като каза, че първите години от обучението на едно дете не са толкова фокусирани върху научаването на определени уроци. Тези години, по думите му, са по-скоро свързани с научаване на детето да функционира в едно общество, а училището представлява умалена версия на това общество. Ако това функциониране се случва само пред екрана, то децата със сигурност са ощетени.
Първият лектор на събитието на “Тук-Там Кошер" ще бъде Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд. Христо Бояджиев сподели, че не може да издаде много за разговорите, които ще се водят с нея, но това, което ще се търси е пресечна точка между макропогледа, който Георгиева има, и ситуацията в България.
Иван Александров също сподели, че в такъв тип разговор винаги може да се стигне до въпроса какво е можело да направи държавата и защо не го прави.
„През призмата на предприемач аз смятам, че първо и най-важно човек трябва да разчита на себе си. Да, помощ би била чудесна от страна на институциите, но трябва да сме наясно, че собствения ни бизнес зависи само от самите нас”, обобщи той.
И двамата бизнесмени смятат, че невъзможността да се направи правителство не е чак такъв проблем. Те обаче, препоръчват да се разработят адекватни противоепидемични мерки, за да не се окаже накрая, че учениците отново ще платят цената на отсъствие от училище.
Христо Бояджиев добави, че след два пъти ходене на избори и почти идентични резултати политиците трябва да осъзнаят, че народът има различни интереси и е време да се търси диалогичност, а не да се прави надпревара за популистки изказвания в търсене на дивиденти за самите партии.
Разговорите в студиото се прехвърлиха отново към самото събитие „Тук-Там Кошер”. Христо Бояджиев поясни, че идеята зад самото събитие много надхвърля неговата чисто физическа организация и това, на което ще станем свидетели на 9 септември е резултат от 13 години опит в организиране на мащабни събития.
Есенцията на „Кошера“, каза Бояджиев, е да се даде възможност да се видят различни интересни идеи за развиване на бизнес и да се сподели опит от тези, които вече са успели.
Иван Александров заяви, че точно това е причината той и неговата компания да участват - за да споделят своите грешки и да помогнат на други хора, които тепърва изграждат идеята си, да не се натъкнат на същите проблеми.
И двамата гости коментираха темата за евентуалния първи български еднорог („еднорог” е термин, който се използва за стартъп компания, която има обща стойност на активите над 1 млрд. долара).
Христо Бояджиев смята, че финтех индустрията е тази, която към момента има най-големите шансове да достигне това ниво, защото, за да стане една компания еднорог, то тя задължително трябва да е на международния пазар.
Иван Александров добави, че преди да имаме български еднорог, първо трябва да има 5-6 големи компании на стойност 300-500 млн. лева. „Хората от тези компании трябва да се пръснат и да създадат нови компании, в които да работят заедно. Когато се получи тази концентрация на опит и умения и това се съчетае с фокус към растежа, тогава ще се получи първият български еднорог“, смята предприемачът.
Какво още коментираха събеседниците в предаването „Бизнес старт“ вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.