Въвеждат се нови противоепидемични мерки за ограничаване на пандемията от коронавирус. Те ще влязат в сила от 7 септември и ще важат до края на октомври. Това обяви по време на брифинг служебният здравен министър Стойчо Кацаров.
Зам.-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов разясни мерките.
От следващата седмица се преустановяват посещенията в детски центрове, клубове и други. От здравното министерство уточниха, че става дума за парти-клубове, отнасящи се само за игра, а не за частни детски градини или обучителни центрове.
Провеждането на присъствени занятия в образователни центрове, школи и други се допуска само при спазване на дистанция и носене на маски, при не повече от 30% от капацитета на помещенията и максимум 10 души.
Преустановява се провеждането на тийм-билдинги и други подобни прояви. Провеждането на конкурси, масови изпити и други се допуска при използване на не повече от 30% от капацитета и максимум 30 души в зала.
Посещенията на кина, театри, концерти и други сценични прояви на закрито се позволява при не повече на 50% от капацитета на помещенията и ползване само на седящите места.
Музеи и галерии ще се посещават само при осигуряване на минимум 8 квадратни метра на човек.
Провеждането на конгресни мероприятия, симпозиуми се позволява при спазване на дистанция и маски и при 30 % от капацитета на помещението.
Посещения на фитнеси се допуска при 30 процента от капацитета. Колективните спортове на закрито се преустановяват, като посещенията в плувни басейни се допускат само за индивидуални спортове.
Посещенията на балнеолечебни центрове и терапевтични центрове - само при 30 на сто от капацитета и създаване на график на посещенията
Ограничава се работното време на заведенията, игралните зали и казината – от 07:00 до 22:00 часа. Изисква се и носене на маски от персонала.
За събития от частен характер - като сватби - до 30 лица на закрито и 60 на открито.
На пазарите и тържищата се създава еднопосочно движение.
Работодателите трябва да организират работата на служителите си в дистанционна форма, където е възможно, като се допуска работа на най-много 50% от персонала.
„Няма място за паника, няма място за страх, но ситуацията е сериозна. Ниската ваксинация е причината да наложим тези нови мерки. Целта е да спасим за да спасим живота и здравето на нашите граждани“, каза Стойчо Кацаров. Той добави, че заповедта за новите мерки ще бъде факт до края на деня.
Учебната година започва присъствено, каза още здравният министър. По думите му децата не са тези, които трябва да платят цената, за това, че възрастните не искат да се ваксинират. Разбира се, това не означава, че няма да има дистанционно обучение, ако ситуацията твърде много се влоши, уточни той и добави, че е възможно да има някакъв тип грипна ваканция".
Преди няколко дни той поиска становища на работодателски, професионални и браншови организации по предложените от главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев мерки. В отговор бизнесът обяви, че условието за процент ваксинирани работници и клиенти е дискриминационно и настоя държавата да покрие до 80% от оборота на заведенията.
Към момента в страната напълно доминира делта вариантът на коронавируса, има и малко случаи от британския алфа вариант, но други мутации не са установени, увери проф. Ива Христова от Националния център по заразни и паразитни болести. Тя посочи, че делта вариантът има особености, защото заразява с по-ниска доза, прави по-висок вирусен товар, болните започват по-рано да заразяват и на практика един заразява от 6 до 8 от присъстващите до него хора.
Здравният министър подчерта, че ще настоява да продължи ваксинацията на възрастни хора, като 85% от починалите са хора над 60-годишна възраст.
Новите случаи на коронавирус са 1745 за последното денонощие, при направени близо 25 хил. теста. Положителните проби са 7% от изследваните. Продължава обаче да расте броят на хопитализираните - 3872 са пациентите с COVID-19 в болница, 332 от тях са в интензивни отделения. Починали са 54 души, а 580 са отчетени като излекувани.
Проф. Мира Кожухарова, която също участва в брифинга заяви, че епидемиолозите следят непрекъснато развитието на ситуацията, а оценката на риска се прави от комплекс от показатели. "В последната седмица се оказва, че е необходимо взимането на мерки", обясни тя.