fallback

БСК: Условието за процент ваксинирани работници и клиенти е дискриминационно

Бизнесът настоява държавата да покрие до 80% от оборота на заведенията

13:02 | 01.09.21 г.

Поставянето на условие за процент ваксинирани работници и/или клиенти е дискриминационно по своята същност и няма обективно отношение към епидемичната картина. Единственият ефект би бил в посока увеличаване процента на ваксинациите, което би следвало да е ангажимент на здравните власти. Това става ясно от писмо на Българската стопанска камара (БСК) до здравния министър Стойчо Кацаров, който вчера помоли професионалните и браншови организации да му изпратят становищата си относно планираното затягане на противоепидемичните мерки.

Според бизнеса не е редно отговорността за имунизацията да се прехвърля върху икономическите оператори.

„Следва да се зачита индивидуалното право на всеки гражданин да взима решение за личното си здраве, особено когато се изисква да подписва информирано съгласие! По същество предложението за 100% запазване на дейността при 100% ваксиниран персонал означава работодателите да се явят в ролята на принуждаващи своите работници и служители да извършат действие, решението за което е тяхно лично прав“, пишат от БСК.

Работодателите обръщат внимание и доколко е законосъобразно и морално да се изисква от клиентите информация за техния здравословен статус.

По отношение компенсационните механизми, според бизнеса, практиката до момента показва, че за мерки повече се говори, отколкото се действа. 

„През 2020 г. бяха необходими повече от 6 месеца след избухването на пандемията, за да бъдат формулирани механизми за подкрепа на бизнеса, а после още най-малко 6 месеца, за да заработят ефективно въпросните механизми. Към днешна дата хиляди икономически оператори продължават да изпитват затруднения от предходните периоди на затваряне, а сега в спешен порядък им се съобщава, че отново трябва да затворят. На този фон, темата за компенсаторните механизми отново е в сферата на вероятностите и разговорите. Нещо повече, темата е силно зависима от актуализацията на държавния бюджет. При цялата тази неяснота въвеждането на ограничения „от днес за утре“ е необосновано“, предупреждават от БСК.

Работодателите настояват преди въвеждането на каквито и да било ограничения, да бъдат оповестени ясни механизми за компенсация на засегнатите бизнеси, както и да се представи на общественото внимание анализ и оценка на ефективността на прилаганите до момента противоепидемични мерки.

От организацията са изпратили и коментари на браншовите организации по предложението на доц. д-р Ангел Кунчев.

Така например фирмите от сектор туризъм и ресторантьорантьорство настояват, аĸo влacтитe взeмaт peшeниe зa зaтвapянe, тypиcтичecĸият бpaнш дa бъдe oбeзщeтeн c дo 80% oт oбopoтa нa бaзa 2019 г. B тaзи cитyaция e нeoбxoдимo пpи paбoтa нa 50% oт ĸaпaцитeтa дa имa 30% oбeзщeтeниe oт oбopoтa. Πpи 30% ĸaпaцитeт – 50% oбeзщeтeниe, пpи зaтвapянe нa бизнec – 80% зa бизнeca и пoeмaнe нa зaплaтитe пo тpyдoв дoгoвop нa xилядитe ни cлyжитeли. Бизнесът изисква подкрепа и за тези, които ще останат без работа заради въвеждането на локални мерки с решение на общините.

Най-големият работодател – държавата, първо да ваксинира служителите си и по този начин да даде пример, призовават още предприемачите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:37 | 14.09.22 г.
fallback