Държавната консолидационна компания (ДКК) е излишна и трябва да влезе в ликвидация, заяви министърът на икономиката Кирил Петков след като вчера Сметната палата излезе с доклад, в който се твърди, че държавата не е стопанисвала ефективно своите предприятия в периода, когато ресорен министър беше Емил Караниколов, съобщава БНР.
ДКК обединява търговските дружества, стопанисвани от Министерството на икономиката. Тук са както малки фирми, така и големите предприятия от военнопромишления комплекс и строителния бранш. Именно над тях министърът няма непосредствен контрол, а печалбите ми се отчисляват към големия холдинг
"630 милиона лева бяха дадени за язовири без конкурс или обществена поръчка. 190 милиона лева за правителствен комплекс - без обществена поръчка", посочи Кирил Петков и добави, че за да се спре подобно източване на средства, вече е поставено началото на процеса по ликвидацията на компанията.
Според министърът обаче това не е лесен процес, тъй като ДКК има много договори, които са свързани с външни фирми и с „Банката за развитие и трябва да преструктурираме заемите така, че банката да не бъде ощетена“.
Преди две седмици Петков издаде протоколи за освобождаването на изпълнителния директор на ДКК, Ясен Спасов и отне достъпа му до сградата на структурата. Самото освобождаване на Спасов ще бъде валидно след датата, в която е вписано в Търговския регистър. Очаква се обаче то да бъде обжалвано в съда, поясняват от държавната компания, която едва през тази седмица внезапно осъзна, че трябва да комуникира добре политиките си пред медиите и обществото.