Не се търси решение за задължителна ваксинация, каза пред журналисти служебният премиер Стефан Янев след посещение на Центъра по молекулна медицина и Катедрата по медицинска химия и биохимия в Медицинския университет - София. По думите му е право на всеки един човек да решава как иска да управлява личния си живот и здраве. „В това отношение не правим никакви движения“, коментира Янев, цитиран от БТА.
По повод информацията, че има идеи за ваучери и допълнителни стимули, за да се повишат броя на ваксинираните, служебният премиер отново повтори, че това е въпрос на личен избор.
„С каквито и да е кампании, ако човек не иска да поеме тази отговорност, той няма да се ваксинира", заяви Янев. Той все пак отчете повишаване на ваксинирането на хората над 60-годишна възраст, които се предполага, че са податливи и по-лесно биха могли да бъдат засегнати от нова COVID вълна. „Да кажем, че тази част е изпълнена“, коментира Янев.
Третият аргумент, който служебният министър-председател изтъкна във връзка с COVID вълната, е, че философията на служебното правителство е всички мерки, които ще се вземат, е да бъдат безкрайно щадящи по отношение на бизнеса. „Бизнесът трябва да работи, животът трябва да тече нормално, независимо от ситуацията", допълни Янев. Той добави, че правителството е достатъчно отговорно в случай на необходимост да се вземат и индивидуални мерки.
По-рано през деня стана ясно, че главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев е изпратил доклад до служебния министър на здравеопазването Стойчо Кацаров, с който на практика предлага сериозно затягане на ограничителните мерки на територията на страната.
С предложението на главния здравен инспектор де факто ще бъдат затворени редица бизнеси, а провеждането на масови мероприятия ще бъде преустановено.
Кунчев предвижда изключения само ако 100% от персонала и посетителите имат зелен паспорт (завършен ваксинационен курс) или са преболедували или с отрицателен резултат от проведен PCR или бърз антигенен тест, удостоверено с необходимите документи.