fallback

Защо енергията, която се произвежда чрез термоядрения синтез, е ценна?

Проф. Димитър Тонев разказва в какво се изразява участието на България в ИТЕР

19:54 | 20.08.21 г.

ИТЕР е международен проект за евтина и чиста енергия. В него участват редица държави като САЩ, Китай, Индия, Южна Корея, Русия, както и страните от Европейския съюз. Ние, учените, успяхме да изпреварим влизането на България в ЕС, като бяхме приети за член на ИТЕР, преди това да се случи. Това разказа в интервю за Bloomberg TV Bulgaria проф. Димитър Тонев - директор на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН.

Нашето участие в проекта е базирано на научни изследвания. Нашата работа е да се изследваме какво би било въздействието на вторични неутрони, които се получават при реакцията върху стените, които удържат плазмата, допълни той.

Тонев разказа защо енергията, която се произвежда чрез термоядрения синтез, е ценна. 

"На практика имаме ядрен процес, подобен на верижната реакция на делене на уран, но пък имаме сливане на леки ядра. Нещо като обратния процес, който имаме в ядрените централи. Вместо да се делят ядрата, те се сливат, при което се отделя огромна енергия, която се използва за добиване на електричество. Това е ценно, тъй като водородът може да се добива безкрайно и не остават радиоактивни отпадъци", обясни ученият.

От думите на госта стана ясно, че ИТЕР е научно-инженерно решение, което ще симулира процесите, които реално по-късно ще се случат в реактори, които ще произвеждат електроенергия. Целта е да се види какво се отделя при този тип процеси и как се удържа плазмата за по-дълъг период във времето.

Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:40 | 12.09.22 г.
fallback