ГЕРБ-СДС ще върне веднага втория проучвателен мандат и становището остава същото по този въпрос, заяви председателят на парламентарната група Десислава Атанасова по време на втория кръг от преговорите при президента Румен Радев преди връчването на втория мандат за съставяне на правителство. Първи в Президентството бяха представителите на ИТН.
ГЕРБ отказа да присъства на първия кръг от преговори преди връчването на първия проучвателен мандат.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС заяви, че предишните управляващи са оставили финансово стабилна държава и са се справили с кризата с коронавируса и с мигрантска вълна. Сега е ред на останалите партии и на президента да поемат своята отговорност.
"Българите се произнесоха на последните избори каква държава остави ГЕРБ", контрира държавният глава и допълни, че броят на починалите и на хората, които нямаха достъп до болнично лечение, са показателни как предишните управляващи са се справили със здравната криза.
Атанасова отбеляза още, че актуализацията на бюджета не трябва да бъде обвързана с връчването на мандатите и съответната конституционна процедура. "Това са различни актове по своя характер и в Конституцията няма подобни условия президентът да изпълнени своите правомощията", каза тя.
Дебатите за актуализацията са в Народното събрание, отбеляза още Атанасова и допълни, че няма данни за разходната част на бюджета от служебното правителство, на базата на които да се иска актуализация на бюджета.
Държавният глава заяви, че не поставя условия за актуализация, а призовава за това, за да може следващото правителство, независимо кое, да може да управлява кризите. "Не бъдещи действия са заложник, а българите", категоричен беше Радев и допълни, че в мотивите ясно е записано, че няма да има средства за медикаменти, за медиците на първа линия, за бизнеса и т.н.
"Длъжен съм да поставя тези въпроси - ако имаме задълбочаване на тези кризи, трябва да имаме ресурс, за да не са кризите на гърба на хората", допълни още Радев.
Множат се предизвикателствата и пред парламента и политическите партии за намиране на формула, която да излъчи редовен кабинет, коментира Румен Радев преди началото на срещата. Парламентът е изправен и пред предизвикателството да вземе отношение по важни въпроси, които изискват актуализация на бюджета независимо дали ще има редовно правителство или не.
Връчването на втория мандат ще даде възможност максимално бързо да се състави правителство с третия мандат от желаещите от "Демократична България", БСП и "Изправи се БГ!Ние идваме", коментира след срещата Десислава Атанасова. Време е обявилите се за алтернатива управляващи да поемат отговорността за изход от кризите, които поне вече се признават, допълни тя.
"Най-вероятният сценарий зависи от сценаристи, но не тези от едно телевизионно шоу, а от други, които построиха своите програми върху антиГЕРБ реторика", каза още Атанасова по повод какво очаква да се случи оттук нататък и допълни, че предстои Народното събрание и Президентството да дадат отговор дали ще бъдем на избори всяка седмица през ноември.
Парламентарната група на ГЕРБ - СДС ще бъде в пленарната зала при гласуването на правителство с третия мандат, заяви от своя страна Даниел Митов. Според него при провал на преговорите и при третия мандат, партиите ще променят своята реторика.
По време на срещата не е станало ясно дали Румен Радев е знаел за двойното гражданство на служебния министър на икономиката, уточниха и двамата. Митов поиска Кирил Петков да представи публично своята молба за отказ от канадско гражданство и посочи, че най-вероятно служебният министър все още е "поданик на британската кралица".
Трябва да има реакция на президента дали Кирил Петков е представил данни за чуждо гражданство, подавал ли е декларация, че има само българско гражданство, допълни Атанасова. "Конституцията е ясна - всеки кандидат за народен представител и министър трябва да отговаря на определени условия и тълкуванията на Кирил Петков са неадекватни", заяви тя.
* Информацията е допълнена с изявленията на Десислава Атанасова и Даниел Митов след срещата