Когато видя толкова силна съпротива срещу действията ми като министър, значи наистина съм направил нещо, което е на прав път.
Така служебният министър на икономиката Кирил Петков коментира скандала около неговото гражданството, който, по думите му, е изместил много теми от дневния ред.
„Напрежението дойде от „Има такъв народ“ (ИТН), после се координираха с ГЕРБ, а вчера по време на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) – и с ДПС. Явно много добре съм си свършил работа. Това ме мотивира, когато има толкова силна съпротива, значи съм на прав път и явно засягаме големи интереси ”, каза Петков.
Той бе категоричен, че няма канадски паспорт в себе си. „Той и сертификатът ми за гражданство са предадени на канадските власти.
„Аз дори не съм подавал документи за това гражданство, бях на 14, когато го получих. То е придобито от мен заради моите родители. Направил съм всички стъпки по административен път, за да се откажа от него. Според мен и Решение 15 от 1995 г. на Конституционния съд, „чуждото, освен българско, гражданство на едно лице е въпрос на собствен избор. То не е външно натрапено качество на българския гражданин. Когато той желае да участва в упражняването на властта в България, достатъчно е да се освободи от чуждото си гражданство и да запази само българското”, коментира Петков.
„Представете си ,че една държава откаже да ви издаде бележка, че сте освободени от тяхно гражданство. Това означава ли, че нашата Конституция трябва да се подчини на акт на чужда държава за нещо толкова важно. Много юристи казаха, че е абсурдно такъв важен въпрос за страната да бъде функция на някакъв административен акт на трета държава”, допълни той.
Петков поздрави президента Румен Радев за това, че в тази ситуация се е показал като „отговорния политик“ по важните теми и защото не е позволил Националният съвет да се превърне в дебат за гражданството.
Относно актуализацията на бюджета служебният икономически министър призова депутатите да подходят отговорно и да осъзнаят, че ако не подкрепят промяната на приходите и разходите в хазната, 430 млн. лв. няма да влязат при българския бизнес на задаващата се нова COVID криза. „Тя вероятно ще засегне 300 хил. служители. А за българските лекари какво ще се измисли, как се очаква по 18 часа на ден да се борят с коронавируса“, попита Петков и подчерта, че ситуацията ще стане още по сложна, след като се очаква над 3 млн. афганистански бежанци да търсят убежище извън страната си.
По думите му най-неприятното е, че пари има, но няма законов начин да се харчат. Какво ще прави следващото правителство при такова положение, ако няма актуализация, попита още Петков.
„Много се страхувам, но не за правителството, страхувам се за хората, които ще очакват подкрепата. Имаме средства, но трябва да бъдат изхарчени. Парламентът трябва да каже – да, може да ги изхарчите. Нека направят своите корекции, нека дебатират, но е важно да не вземе да се случи така, че следващата седмица не формират комисии и няма дебат по бюджета. Ще се окаже, че едно следващо служебно правителство трябва да управлява кризи без нито един лев", каза служебният министър.