ГЕРБ-СДС внесоха искане Конституционният съд да се произнесе по казуса с гражданството на служебния министър на икономиката Кирил Петков. "Ако той е бил с двойно гражданство към момента на назначаването си, това означава, че е нарушена Конституцията", коментира Даниел Митов пред журналисти след внасянето на искането.
Той поиска служебният министър на икономиката незабавно да бъде отстранен от поста си, защото неговите актове могат да бъдат обявени за нищожни. Митов попита още и дали президентът Румен Радев е знаел за двойното гражданство на Кирил Петков при подписване на указа за съставяне на служебното правителство.
В края на миналата седмица от "Има такъв народ" (ИТН) коментираха, че Кирил Петков има двойно гражданство - канадско и българско, което означава, че той не може да заема поста министър. Самият Петков обясни, че се е отказал от канадското си гражданство с нотариално заверено изявление преди да бъде назначен на тази длъжност. Според коментари на анализатори обаче е нужно неговото волеизявление да бъде потвърдено от канадските власти.
Във връзка с този казус Министерството на външните работи попита Канада за статута на Кирил Петков.
Митов обясни пред журналисти, че в случая с Кирил Петков не може да бъде прилаган Закона за конфликт на интереси, който дава едномесеченсрок на кандидатите за висши длъжности в администрацията да уреди икономическите си взаимоотношения с държавата. "Тук Конституцията се прилага директно и тя е императивна", допълни още той.
Даниел Митов беше категоричен, че ако отказ от гражданство става с нотариално заверено волеизявление, то логично би било и ставането на гражданин на определена държава да става с подобна процедура. "Гражданство се елиминира, когато има акт на съответното правителство и най-вероятно Петков още е канадски гражданин", заяви той.
Има прецеденти и практика на съда по този въпрос, обясни и депутатът Радомир Чолаков. "Ако България е последователна, правова страна, би трябвало да се приложи същия аршин", заяви още той.
Даниел Митов коментира и темата с полицейското насилие, която ще бъде дискутирана на извънредно заседание на Народното събрание утре (17 август). Според него записите са излезли сега, за да бъде отклонено вниманието от скандалите около партиите на протеста и допълни, че ГЕРБ е осъдил полицейското насилие още преди година и случаите са докладвани и разследвани.
"Никой нищо не е крил", допълни той.