Нараства броят на заразените у нас с Covid-19. Миналата седмица вече преминахме границата от над 1000 заразени на ден. Според Националната информационна система 272 са новодиагностицираните лица у нас през изминалите 24 часа с коронавирусна инфекция. Общо 2,154 млн. са поставените у нас дози от ваксините. Оказва ли се Делта вариантът еднакво заразен за ваксинираните и неваксинираните?
"По-висок вирусен товар означава, че количеството вируси в една клетка е в пъти повече, отколкото при досегашните варианти. Това е и причината Делта вариантът да прави пробив на ваксините". Това заяви пред Bulgaria ON AIR имунологът от Института по биология и имунология при БАН проф. Сорен Хайрабедян.
По думите му при такъв огромен вирусен товар количествата на антитела, които се произвеждат след ваксиниране, не са достатъчни.
"Това е вирус, който много мутира. При него стерилизиращ имунитет не може да се постигне. Този вирус реинфектира. Данни от Дания показват, че около 20% от преболедувалите се реинфектират. При хора на възраст над 65 години около 47% могат да се реинфектират", коментира още проф. Хайрабедян.
А относно доклад на САЩ, че Делта вариантът е еднакво заразен за ваксинираните и неваксинираните, имунологът подчерта, че Делта мутацията е особено опасна за младите хора.
"Проблемът, който се наблюдава в момента в САЩ, и който ще стане световен, е, че болниците се пълнят с млади хора. Делта вариантът е много заразен, младите не се ваксинират, затова сега те попадат в болница", уточни още изследователят. Той потвърди, че изграждането на колективен имунитет е невъзможно заради Делта варианта и бе категоричен, че има професии, при които се налага задължителната ваксинация.
"Всяка мутация, която прави вируса по-заразен от човек на човек, го прави по-заразен и от клетка на клетка, съответно се стига до по-високи нива на вируса и до по-високи нива на патогенност". Това обясни пред БНР Георги Маринов, молекулярен и еволюционен биолог от Департамента по генетика в Университета в Станфорд.
"Вирусът има капацитета напълно да избегне сегашните ваксини и няма да му е трудно да го направи, стига да има селекция в тази насока", коментира изследователят.
"В Израел наблюдаваме, че ваксината работи, но следва същия цикъл, както при естествения имунитет. Антителата падат и трябва да се слага трета доза, след това четвърта, пета... Вече трябваше да се започне с третите дози, особено за тези, които са били ваксинирани декември, януари. Всяка ваксинация, дори да е избледняла доста, осигурява много по-голяма защита, отколкото липсата на ваксинация".
Според биолога големият проблем в България е отказът на властите от май 2020 година насам да направят каквото и да е, за да спрат заразата, което по думите му е „геноцидна политика“.
"Трагедията е, че населението няма осъзнаване за това, което се случва, и никаква съпротива срещу него... Ваксинацията е мощен инструмент, но не е достатъчен, нужна е локална реакция и контрол върху границите, както се прави в Китай, Нова Зеландия, Австралия, иначе ще има безкрайни вълни на всеки шест месеца, вирусът ще си еволюира и ще става все по-опасен, и така до безкрай".
Георги Маринов посочи, че има данни, че Делта вариантът е три пъти по-опасен за децата.
"Основният проблем е какво количество вирус се генерира в организма. Всеки един по-заразен вариант генерира все повече вируси и съответно се сваля кривата на вирулентността спрямо възрастта, все повече ще се засягат децата".