През юни промишленото производство в България нараства с 9,7% спрямо съответния месец на миналата година. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес. Увеличението на показателя е четвъртото поредно след 16 месеца на спад.
От статистиката става ясно още, че индексът на промишленото производство през юни намалява с 0,1% в сравнение с май.
Индекси на промишленото производство (2015 = 100)
Месечни изменения
През юни понижение спрямо предходния месец е регистрирано в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 1,6%, и при преработващата промишленост - с 0,3%, а повишение има в добивната промишленост - с 3,9%.
По-значително намаление в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 9,8%, производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 8,8%, производството на напитки - с 6,1%, производството на лекарствени вещества и продукти и ремонта и инсталирането на машини и оборудване - по 5,1%.
НСИ регистрира съществен ръст при: производството на превозни средства, без автомобили - с 35,9%, производството на тютюневи изделия - с 19,6%, производството, некласифицирано другаде - с 10,1%, печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители - с 8,3%.
Изменение на индекса на промишленото производство спрямо предходния месец
(Сезонно изгладен)
Годишни изменения
На годишна база увеличение на промишленото производство, изчислено от календарно изгладените данни, НСИ отчита в преработващата промишленост - с 11,5%, в добивната промишленост - със 7%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0,9%.
Значителен ръст в преработващата промишленост спрямо съответния месец на година по-рано се наблюдава при: производството на превозни средства, без автомобили - с 68,2%, производството на тютюневи изделия - с 58,7%, производството, некласифицирано другаде - с 49,7%, производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти - с 45,3%.
Най-голям спад е отчетен при: производството на напитки - с 38,2%, обработката на кожи; производството на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм - с 14,9%, производството на основни метали - с 12,2%, производството на лекарствени вещества и продукти - с 9,6%.
Изменение на индекса на промишленото производство спрямо съответния месец на предходната година
(Календарно изгладен)