Непредвидимостта в предстоящите избори е основен фактор, като шансове за първото място имат две партии, като малко по-високи са те при „Има такъв народ“. Такива са тенденциите в последните месеци и седмици, сочи проучване на „Галъп интернешънъл болкан“ на електоралните нагласи, направено по поръчка на Българското национално радио (БНР) преди изборите на 11 юли.
Изследването е проведено между 30 юни и 7 юли чрез пряко интервю сред 1010 пълнолетни българи в представителна за страната извадка.
Гласовете, подадени за партии, коалиции и кандидати, ако изборите бяха днес, показват следната моментна снимка преди последните дни на кампанията.
За „Има такъв народ“ се очакват 21,3% от гласовете, за ГЕРБ-СДС – 20,3%. На този етап е практически невъзможно да се определи коя от двете партии ще завърши на първото място – всичко зависи от различните типове мобилизация при двете партии, коментират от „Галъп интернешънъл болкан“.
Социолозите констатират тренд нагоре в партията на Слави Трифонов, докато при ГЕРБ трендът е в обратна посока.
Разбира се, в момента, част от потенциалния вот на ГЕРБ може и да се „крие“ по причини на непрестижност, коментират те.
БСП и коалиция засега остават трети с 15,9%. „Демократична България“ и ДПС са с близки резултати, съответно с 12,2% и 11,5%. При ДПС трудности в отчитането представлява потенциалният вот от Турция.
В „Галъп“ отчитат, че „Демократична България“ укрепва в последните седмици.
Формацията „Изправи се! Мутри, вън!“ е с дял 6,1%. На летвата за влизане са се качили Българските патриоти с 4%. Изгледите им зависят изцяло от величината на бариерата и от степента на мобилизация.
Последните дни и часове обаче могат да нанесат промени. Например, „Възраждане“ има 3,1%, а „Българско лято“ 2,5%. И двете формации имат амбиции да прескочат бариерата за влизане в парламента.
Коалицията около Жан Виденов засега е с 1% заявена електорална подкрепа, но при такъв тип нови формации декларативните нагласи невинаги са най-добрият индикатор. Разбира се, остават дни, в които това би могло да се промени, застраховат се социолозите.
Според тях декларативната активност е близо 50%, но трябва да се има предвид, че избирателните списъци не отразяват точно броя избиратели, трайно пребиваващи в страната.
На базата на изследването могат да се очакват гласоподаватели в широк диапазон, близък до активността в изборите на 4 април. Прогнозите за активност обаче като цяло са изключително трудни, смятат в „Галъп“.
Минимален дял от гласувалите се очаква да отбележат „Не подкрепям никого“. Очаква се също, че заради машинния вот ще бъдат минимизирани недействителните бюлетини.