Не се очаква някаква промяна в цените при приемане на еврото. В това увериха по bTV старши икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев и председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
„Документът за влизането в еврото е чисто административен. Трудно е да кажем дали ще стане през 2024 година – може и да е няколко години след това, посочи Петър Ганев. – Свикнали сме да обръщаме лева в евро. Българинът е свикнал да работи с евро.“
Според него няма никакъв проблем, че никой не казва какъв ще е курсът на обръщане на лева към еврото. Той дори определи това като "скучен въпрос".
„Курсът е един и същ от 20 години – 1,953 и т.н., пише го на официалния сайт на БНБ, припомни той и допълни, че закръгляне ще има при цени от сорта 1,98 евро.
Икономистът обаче прогнозира, че се очаква по-висока инфлация в Европа заради по-големите задължения около ковид кризата.
„Ние като догонваща страна ще имаме по-висока инфлация“, коментира той.
Петър Ганев отбеляза, че парите в банката „ще се сменят и превалутират“ и е вероятно в дългосрочен план да видим по-ниски лихви.
Според Димитър Маргаритов обръщането на сметките в банковите карти ще е автоматично – при необратим фиксиран курс.
„Няма да има загуби при обръщане, както сега ако направите това в Гърция. Цените ще са и в лева, и в евро за една година. Другото важно нещо – първите шест месеца банките са длъжни да обръщат левовете в евро“, каза Маргаритов.
Комисията за защита на потребителите обеща да състави списък с черните търговци – тези, които надуват цените след влизането в еврозоната.
„Ще следим за правилното превалутиране. Тези, които сме хванали в нарушение ще бъдат публично показани. Да не се остава с впечатление, че Комисията за защита на потребителите ще е някакъв регулаторен орган – няма как да стане, но ние ще дадем гласност за нарушителите“, обясни Димитър Маргаритов.
Той потвърди, че кампанията "Честен търговец", която КЗП ще започне заради въвеждането на еврото в България, ще има начин да информира за некоректни търговци, хванати в нарушение. В правомощията на КЗК е да проверява дали те „смятат правилно“ и това ще е и единствената санкция, която Комисията ще налага.
По думите на експертите няма да има проблеми със смяната на софтуера на търговците.
Investor.bg припомня, че Националният план за въвеждане на еврото е представен за обществено обсъждане в правителствения портал Strategy.bg. Той предвижда безплатно превалутиране на парите в сметките от левове в евро и етикети с две цени в магазините. В Плана не е записан фиксираният курс лев - евро.
През първия месец от деня на въвеждането на еврото и двете валути ще са в обращение едновременно. Така, ако страната ни се присъедини към еврозоната на 1 януари 2024 г., до края на месеца лев и евро ще бъдат заедно платежно средство. После остава само еврото.
От датата на членство в еврозоната всички разплащателни и спестовни сметки, както и депозити, ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани в евро.
Шест месеца от датата на въвеждането на еврото кредитните институции и „Български пощи“ ще обменят безплатно на каса пари от левове в евро. Следващите шест месеца ще могат да налагат такса за услугата. БНБ ще обменя без такса банкноти и монети за неограничено време.
Година след въвеждането на еврото на етикетите в магазините ще пише и двете цени в евро и лева.