fallback

Експерт: Премахването на клетъчното отглеждане на птици ще наложи внос на яйца

За ограничението трябва да има гратисен период, през който системите да се амортизират, посочи Ивайло Гълъбов от Съюза на птицевъдите

16:01 | 02.07.21 г.

Премахването на клетките при отглеждането на животни, в частност на птици, ще доведе до сериозни сътресения в целия сектор. С вкарването на социални и хуманни норми при отглеждането им, цената на яйцата неимоверно ще нараства, а производственият капацитет ще намалява. За това предупреди Ивайло Гълъбов, член на управителния съвет на Съюза на птицевъдите. В ефира на Bloomberg TV Bulgaria той заяви, че подходът на Европейската комисия (ЕК) не е правилен.

Поводът за изказването му е новината преди няколко дни, че ЕК ще предложи законодателство за отпадане отглеждането на животни в клетки, тъй като гражданска петиция е събрала над 1 милион подписа. Законодателство ще бъде предложено през 2023 г. и ще се предприеме поетапно премахване на клетките до 2027 г.

„При такава ситуация ще се наложи внасяне на яйца от трети страни, където продължават да отглеждат птиците в конвенционални клетки. Това е един парадокс, който трябва да имаме предвид, когато налагаме ново законодателство“, настоява експертът.

По думите му, индустрията вече е минала през едно преструктуриране преди десет години, когато „други законодателни промени наложиха премахването на конвенционалните клетки и се въведоха уголемени такива, с нова технология на отглеждане".

„В България около от 80% от птицефермите използват уголемените клетки, които се въведоха през 2011 г., а експлоатационният период на тези клетки обикновено е около 30 години“, обясни Ивайло Гълъбов.

Според него трябва първо да се ограничи използването на тези клетки, след това да има гратисен период, през който тези системи да се амортизират, тъй като преоборудването е дълъг процес.

„Периодът от пет години, който е предвидила ЕК, е неосъществим“, категоричен е експертът.

Ивайло Гълъбов коментира и нерегистрираните животновъдни обекти в страната, върху които Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ) не налага никакъв контрол.

Той е на мнение, че рисковете за такива стопанства са големи, а законодателството не предвижда наказания.

Реалистично ли е отглеждането на животни в клетки в ЕС да спре до 2027 г.? Кои са стандартите за хуманно отглеждане на животни? Защо има ръст на псевдо биопроизводството?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:30 | 12.09.22 г.
fallback