Южноафрикански и индийски варианти на COVID-19 са установени в България. Седем случая на Делта вариант, известен като индийски, и един случай на Бета вариант, известен като южноафрикански, са установени от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) чрез целогеномно секвениране. Това съобщават от Министерството на здравеопазването.
Всички клинични проби от вариантите Делта и Бета са взети в УМБАЛСМ “Пирогов“ в периода от 6 до 14 юни и са изпратени в Националния център по заразни и паразитни болести.
Анализирани са 200 проби. При 8 от тях са установени варианти различни от алфа (британския). В една от тези проби за първи път у нас се установява южноафрикански вариант бета, а в 7 - индийски делта вариант.
Заразеният с южноафриканския вариант е мъж между 30 и 40 години, временно пребиваващ в страната. Бил е карантиниран и вече е излекуван.
С Делта варианта са заразени две жени и петима мъже на възраст между 30 и 55 години. Само един от тях е бил хоспитализиран, останалите са били на домашно лечение.
Освен посочените Бета и Делта варианти са анализирани още 192 клинични проби от пациенти от различни региони на страната. 190 от пробите показват Алфа вариант на COVID-19, както и други два изолата, които не се причисляват към вируси с повишено значение.
Разпространението на британския вариант по области е както следва: Бургас 34 (100%), Варна 26 (100%), Пловдив 21 (95,5%), София (столица) 21 (95,5%), Габрово 16 (100%), София 16 (100%), Кюстендил 13 (100%), Пазарджик 13 (100%), Плевен 7 (100%), Смолян 5 (100%), Търговище 3 (100%), Ямбол 3 (100%), Благоевград 2 (100%), Велико Търново 2 (100%), Добрич 2 (100%), Ловеч 2 (100%), Перник 1 (100%), Русе 1 (100%), Стара Загора 1 (100%), Шумен 1 (100%).
Министерството на здравеопазването обръща внимание, че изследвания показват, че Алфа, Бета и Делта вариантите на SARS-CoV-2 са по-инфекциозни от първоначално възникналия вирус в Ухан, Китай. По тази причина МЗ призовава българските граждани да подходят отговорно към собственото си здраве и това на своите близки, като изберат ваксината срещу COVID-19. Здравните власти следят разпространението на вариантите на SARS-CoV-2, като при риск за общественото здраве има готовност за въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки.
„В близко бъдеще очакваме доста повече пациенти с делта вариант. Това е и очаквано, защото е много по-силно инфекциозен и по-бързо прави епидемични взривове", каза проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ, на брифинг по-късно през деня.
Делта вариантът се разпространява доста по-лесно. Заразените пациенти са контактни, те са българи и със сигурност ще има доста случаи, което ще стане до няколко седмици. Тя не отрече, че е възможна нова вълна през лятото.
Потвърдените нови случаи на пациенти с индийския вариант работят в Столичен електротранспорт. Не се знае дали лицата са пътували в чужбина, издирват се и контактните им лица.
Първият пациент у нас с бета варианта чужденец, идващ от ЮАР, уточни Христова.
„Секванират се предимно проби на пациенти, които са с тежка симптоматика, завръщат се от чужбина и са положителни, повторно преболедували, ваксинирани“, каза още Христова.
Проф. Христова заяви, че при всички случаи личните противоептдемични мерки трябва много строго да се спазват.
По думите й категорично е доказано, че ваксините, които са у нас, покриват и действат достатъчно ефикасно и срещу тези варианти на коронавируса.
Пълната справка за секвенираните нови варианти на COVID-19 може да видите тук.
* Допълнена с коментара на проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ, във връзка с установените нови случаи.