fallback

Разходите за труд пак забавят ръста си в началото на годината

Общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 4,9% на годишна база, отчита НСИ

16:44 | 22.06.21 г.

След регистрираната динамика в края на миналата година разходите за труд в България съществено забавят ръста си през първото тримесечие на 2021 г. Това се вижда от предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

Тенденцията на спад в разходите за труд беше доминираща през миналата година, особено в месеците на извънредно положение заради коронавирусната пандемия и налагането на ограничителни мерки. В края на миналата година обаче разходите на работодателите за труд се върнаха към ръст, стимулирани най-вече от увеличението в индустрията (с 4,6%), в услугите (с 8,2%), и в строителството (с 6%).

За първите три месеца на годината общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 4,9% на годишна база. В индустрията е регистрирано намаление с 0,4%, докато в услугите и в строителството увеличението е съответно с 3,5 и 9,4%.

От данните на националната статистика е видно, че ръстът на разходите за труд в сектори като здравеопазване и държавно управление не успява да компенсира дълбоките сривове в най-засегнатите сектори от пандемията – хотелиерство, недвижими имоти, транспорт.

Индекс на общите разходи на работодателите за труд

През януари-март най-висок ръст на общите разходи за труд спрямо същия период на предходната година е регистриран в икономическите сектори „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - с 25%, „Държавно управление“ - със 17%, и „Административни и спомагателни дейности“ - с 10%.

Най-голямо намаление на общите разходи за труд е отчетено в „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 9,8%, „Операции с недвижими имоти“ - с 4%, и „Транспорт, складиране и пощи“ - с 2,4%.

През първите три месеца на годишна база разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 5,4%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 2,1%.

По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 26% за „Хуманно здравеопазване и социална работа“ до - 9% за „Хотелиерство и ресторантьорство“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:23 | 14.09.22 г.
fallback