Правителството прие Национален план за управление на отпадъците (НПУО) за периода 2021-2028 г. Документът е план на прехода от управление на отпадъците към ефективното им използване като ресурс и устойчиво развитие чрез предотвратяване на образуването им, съобщиха от пресцентъра на Министерският съвет.
Планът ще подпомага централните и местните власти за концентрация на ограничените ресурси към приоритетни за финансиране проекти в сферата на управление на отпадъците от национални и европейски източници на финансиране.
Генералната стратегическа цел на страната е подобряване прилагането на йерархията при управление на отпадъците от обществото и бизнеса. Предвижда се това да стане чрез намаляване на вредното въздействие на отпадъците чрез предотвратяване образуването им и насърчаване на повторното им използване; увеличаване на количествата на рециклирани и оползотворени отпадъци; намаляване на количествата и на риска от депонираните битови отпадъци.
Планът е разработен в съответствие с Рамковата директива за отпадъците и Закона за управление на отпадъците като част от цялостната национална система за планиране.
Изпълнението на мерките в Националния план за управление на отпадъците ще осигури достигане на националните цели, заложени като изисквания в европейското законодателство, уверяват от Министерския съвет.
При разработване на плана са взети предвид и основните постановки за развитието на България с хоризонт към 2030 година.
Той е съобразен и с Националната програма за развитие (НПР 2030), Националната програма за подобряване качеството на атмосферния въздух (2018-2024), Националната програма за контрол на замърсяването на въздуха (2020-2030), Третия национален план за действие по изменение на климата за периода 2013-2020 г.
Investor.bg припомня, че по идея на служебния екоминистър Асен Личев беше забранен вносът на отпадъци и транспортирането им през нашата акватория на Черно море. Целта е опазване на околната среда и водите, както и да се отговори на общественото настроение във връзка със зачестили злоупотреби.