Службата за демократични институции и права на човека (СДИПЧ) към ОССЕ откри днес мисия за наблюдение на изборите за предсрочните парламентарни избори у нас на 11 юли по покана на отговорните български институции, съобщава организацията.
Мисията се ръководи от Тана де Зулуета и се състои от екип от 12 експерти в София и 14 дългосрочни наблюдатели, които ще работят в различни части на страната от 16 юни.
Мисията ще оцени дали изборите се провеждат в съответствие с ангажиментите към ОССЕ и други международни договорености и стандарти за провеждане на демократични избори, както и с националното законодателство, се казва в съобщението.
Наблюдателите ще следят за ключовите аспекти на изборите като регистрация на избирателите, провеждането на кампанията, работата на изборната администрация и други отговорни правителствени институции, изборното законодателство и разрешаването на жалби и сигнали, свързани с изборите. Мисията ще наблюдава и медийното отразяване на изборната кампания.
СДИПЧ също планира да изиска разполагането на 200 краткосрочни наблюдатели от страна на държавите участнички в ОССЕ, за да наблюдават изборния ден. Това обаче зависи от развитията, свързани с пандемията от COVID-19, както и здравните рискове, ограничения за пътуване и граничния контрол в рамките на ОССЕ, както и правилата в България.
Неразделна част от наблюдението са и срещите с представители на отговорните институции, политическите партии, гражданското общество, медиите и представителите на международната общност. В изборния ден мисията на СДИПЧ ще обедини усилия съвместно с делегациите на Парламентарната асамблея на ОССЕ и Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
В процеса на наблюдение ще бъде публикуван междинен доклад, който ще информира обществеността и медиите. В деня след изборите, предварителните резултати и заключения на мисията ще бъдат представени на пресконференция, а СДИПЧ ще публикува окончателен доклад около два месеца след края на изборния процес с обобщение на наблюдението, както и препоръки за подобрения.