fallback

Подкрепата за ГЕРБ пада с 2 процентни пункта след санкциите на САЩ

Отново се очертава фрагментиран парламент с 6 до 7 партии и минимална разлика между ГЕРБ и "Има такъв народ"

14:45 | 09.06.21 г.

След санкциите от страна на САЩ по закона „Магнитски“ подкрепата за ГЕРБ-СДС пада с 2 процентни пункта. Това показва национално представително проучване на обществено-политическите нагласи, което „Алфа Рисърч“ традиционно провежда преди старта на изборната кампания. То е реализирано в периода 30 май – 7 юни сред извадка от 1007 пълнолетни граждани.

Според данните 20,3% ще подкрепят ГЕРБ-СДС. Преднината на партията на Бойко Борисов е само с 2 процентни пункта от „Има такъв народ“ (ИТН) на Слави Трифонов, които се очаква да получат 18,2% от гласовете.

Любопитното е, че след обявяването на санкциите на САЩ срещу шестима българи и свързани фирми вотът за ГЕРБ намалява с 2 процентни пункта, което е най-същественият му спад за толкова кратък период, коментират социолозите.  Доскорошните управляващи губят позиции, освен в София, вече и в областните градове. Твърдите им симпатизанти са силно мобилизирани, но по-широката периферия може и да не отиде до урните, става ясно от проучването.

ар

Според резултатите БСП е трета политическа сила с 14,4%, а "Демократична България" е четвърта с 11,9%. ДПС се нарежда на пето място с 9,9% подкрепа, а доверието за "Изправи се! Мутри вън!" е 5,3%. Отново обединението между ВМРО, НФСБ и "Воля" остава извън парламента, като събира подкрепа от едва 3,4% от избирателите.

Под 4-процентната бариера за влизане в парламента все още остават и партия "Възраждане" - 2,8%, коалицията от партии около Жан Виденов - "Ляв съюз за чиста и свята република" - 1,8% и "Българско лято" на Васил Божков - 1,1%.

Към момента 53,2% от анкетираните заявяват твърдата си убеденост, че ще гласуват на предсрочните избори. Това представлява ръст от около 1,5 пункта спрямо проучването преди старта на кампанията за редовните избори на 4 април.

ар

„Допълнителен елемент на несигурност внася делът на нерешилите. Засилената политическа конфронтация консолидира протестния и радикален вот, но дистанцира част от по-умерените избиратели. Между 13 и 15 на сто от желаещите да гласуват все още не са взели окончателно решение за кого. Това важи с особена сила за две групи избиратели – тези, които следят с внимание развитието на ситуацията след санкциите на САЩ по закона „Магнитски“ и част от избирателите на ИТН, коментират от „Алфа Рисърч“.

Според проучването на старта на кампанията за 46-то Народно събрание отново се очертава фрагментиран парламент с 6 до 7 партии. Към момента изолацията и атаките срещу ГЕРБ водят до спад, но не и до срив в подкрепата му. С висока степен на вероятност партиите на протеста ще бъдат в по-добри позиции в следващия парламент. При определени обстоятелства е възможно и по-силно сближаване на позициите между тях.

Очакванията на мнозинството от българите са следващият парламент да излъчи правителство. Макар и положителните оценки за служебното правителство да доминират над отрицателните (33,1% : 23%), мнозинството имат противоречиво мнение (43,9%) за него. Което също мотивира нагласите да се излъчи редовно правителство с действащ парламент.

ар

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:30 | 13.09.22 г.
fallback