Подготвят се нови икономически стимули в подкрепа на бизнеса и актуализация на бюджета. Това съобщиха на брифинг министрите на икономиката и финансите Кирил Петков и Асен Василев.
„Средствата ще бъдат вкарани през инструменти, в които участва и частният капитал, а не само държавата“, посочи Петков.
Министърът съобщи, че с разрешението на Европейската комисия ще има гаранционна програма в размер на близо 2,5 млрд. лева, където българската държава като партньор ще покрива 50% от риска на банките.
„Начинът, по който ще се раздадат тези средства, ще бъде през банки, които познават бизнеса. Никой в държавата няма да решава как да се получават тези средства, като срокът от подаване на искането до получаването на оборотните средства ще е десет дни", обясни той.
Кирил Петков уточни, че по този начин се развързват ръцете на банките да кредитират в посоки, където ще е най-полезно.
Новите кредити към малък и среден бизнес няма да имат нужда от обезпечение, заемите ще се вземат за седем години и ще осигурят достатъчна ликвидност на фирмите.
„Идеята е да се направи програма за българския бизнес с палитра от инструменти, доколкото е възможно“, обясни финансовият министър.
Асен Василев съобщи, че с министрите се обсъждат идеи за програма за възстановяване на бизнеса с парите от инструменти, където се използват бюджетни средства, които са нотифицирани от Европа. „Където не можем – мобилизираме извънбюджетни средства, каквато е програмата за оборотен и инвестиционен капитал за малки и средни предприятия“, уточни финансист №1.
Целта, по думите му, е да се подпомогне българският бизнес в случай на нова COVID вълна през есента или зимата.
„Подготвяме актуализация на бюджета, която ще внесем в момента, в който има действащ парламент. Тя цели да запази текущите параметри, но да се актуализират разходните пера по тези мерки“, поясни финансовият министър.
Асен Василев е убеден, че ако фирмите работят и се възстановят, ще има повече в пари бюджета.
„От тази гледна точка е много важно да си дадем сметка, че държавата не произвежда пари - тя взема пари от гражданите и фирмите и ги дава на други граждани и фирми, така че да подпомогне икономиката", напомни министърът.
Асен Василев обясни, че актуализацията на бюджета ще бъде в тази посока - без да се увеличава дефицита, да може да подпомогнем разходната част.
Министърът подчерта, че прокуратурата ще проверява фирмата на директора на НАП Румен Спецов и се чака отговор от Иван Гешев.
Минути след пресконференцията първи експресен коментар по програмата направи бившият вицепремиер Томислав Дончев, който участваше на посветена на евентуални злоупотреби в НАП пресконференция на ГЕРБ. Според Дончев служебният кабинет не предлагал нови мерки. Единственото ново по думите му е фактът, че цялата подкрепа вече е под формата на кредити, което било в противоречие с призивите на президента Румен Радев от миналата година за безвъзмездна подкрепа.