fallback

25 фирми държат 182 млн. лв. по неизпълнени пътни проекти

Това сочи проверка на служебния регионален министър на "Автомагистрали" АД

18:04 | 01.06.21 г.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова оповести пред медиите резултати от проверката на "Автомагистрали" АД по тема за група обекти, наречени свлачища, срутища и други видове укрепвания на пътни платна.

Проверката е извършена след множество медийни запитвания, както и постъпили въпроси от комисията "Манолова" в Народното събрание, уточни министърът, цитирана от БНТ.

С приключването на проверката вчера са били поканени всички фирми, получавали средства въз основа на договори с "Автомагистрали", но нито една фирма не се е появила на тази среща, обясни регионалният министър.

84-те обекта, избрани от "Автомагистрали" са свързани с пътната инфраструктура, допълни Комитова.

Предишното правителство е отпуснало 430 милиона лева за решаване на „остри и наболели проблеми, касаещи свлачища, срутища и други видове укрепвания на пътни платна“, посочи Комитова. По думите й тези средства са постъпили в регионалното министерство и оттам в АПИ. От тях 231 милиона лева са преведени на дружеството "Автомагистрали", което е сключило договори с 25 фирми на стойност 188 милиона лева и тези договори касаят 84 обекта. Говорим за 84 различни обекта, които са посочени конкретно, подчерта Комитова. 

Към днешна дата от всички 84 броя обекти имаме само един изпълнен - това е срутището до Рилския манастир с похарчени 6 милиона лева. Останалите 182 милиона лева все още са във фирмите подизпълнители, а останалите 83 обекта са във фаза на проектиране, обясни министърът.

На въпрос какво може да стане с тези 25 фирми, които държат 182 милиона лева, отговорът беше, че те са застраховани.

Министърът попита възможно ли е било да не раздаваме парите по тези договори преди получаването на разрешение за строителство. Това беше и причината за освобождаването на ръководстовото на АПИ, допълни министър Комитова. По думите й е било възможно финансирането да не се отпуска предварително за бъдещ строеж, който ще се реализира след 5 години.

Не съм в позиция да казвам колко е изгубила държавата от това. Оценките ги оставяме на други хора, допълни министър Комитова.

15 проекта са на хартия, 9 от тях очакват разглеждане, 4 са върнати, тоест много сме далеч от всички тези 84 да имаме разрешение за строеж. Към края на тази година вече е трябвало да сме в процес на наемане на техника и доставяне на материали, обясни министърът.

Смятаме, че трябва да има проверка от НАП и Агенцията за държавна финансова инспекция, заяви регионалният служебен министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:07 | 13.09.22 г.
fallback