Най-ниските цени на клинични пътеки, по които работят предимно общинските болници, ще бъдат увеличени. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров по време на среща с представители на Националното сдружение на общините в Република България.
Разширяване обхвата на ваксинацията в страната, състоянието на общинските болници и начините, по които могат да бъдат подпомогнати в условията на COVID-19 са обсъдените теми на срещата, информират от здравното министерство.
Министър Кацаров посочи, че страната ни е осигурила достатъчно ваксини от всички видове. "Трябва да насочим усилията си да поставяме наличните количества ваксини. МЗ е готово да сътрудничи на общините, за да увеличим ваксиналното покритие по места. Вече е създадена организация, при необходимост, мобилни екипи на РЗИ да ваксинират трудноподвижни хора и лица в отдалечени райони, а на здравните медиатори разчитаме за обхващането и на малцинствените групи", допълни здравният министър.
По отношение на процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ "Мерки за справяне с пандемията" Кацаров коментира, че е имало забавяне в изпълнението, но се работи усилено, за да се спазят сроковете.
"Това е приоритетно за нас, за да могат болниците, които реално лекуват COVID-19, да получат ново оборудване, да извършат ремонтни дейности и по този начин да бъдат подготвени за евентуална нова вълна", заяви министърът. Предстои критериите и методология за подбор на лечебните заведения, които ще бъдат включени в проектното предложение, да бъдат променени, стана ясно още от думите на министъра.
Във връзка с гарантиране на достъпа на пациентите до лекарства, в това число заплащани напълно или частично от НЗОК, министерството съобщава, че
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е информирала своите договорни партньори, изпълнители на извънболнична медицинска помощ и аптеки, че от 1 юни предписването и отпускането на лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, се извършва само с електронни предписания.
В същото време предстои обнародване в Държавен вестник на Наредба, съгласно която лекарствени продукти, заплащани пряко от пациента (т.нар. бяла рецепта), ще могат да се издават и изпълняват и на хартиена, и на електронна рецепта. По този начин ще се обезпечат възможностите за предписване на лекарствени продукти от съответните медицински специалисти, независимо дали същите притежават внедрен специализиран медицински софтуер.
Рецептурните книжки по чл.42 от НРД 2020-2022 и протоколите за предписване на скъпоструващи лекарства следва да преминат напълно в електронен вариант от 1 юли 2021 г. Допуснатото забавяне в електронната трансформация на тези два документа се дължи на прехвърлянето на проекта през миналата година от бившето ръководство на МЗ към фирмата изпълнител „Информационно обслужване“ АД и забавяне в техните действия.