fallback

Кирил Петков: Комисия влиза и в Държавната консолидационна компания

Започват провери на Българската агенция за експортно застраховане и Индустриалните зони, съобщи икономическият министър

18:16 | 27.05.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Комисията, която проверява  Българската банка за развитие, но с нови членове, ще провери и Държавната консолидационна компания, Национална компания Индустриални зони, Българска агенция за експортно застраховане". Това обяви икономическият министър Кирил Петков в интервю за bTV.

Той напомни, че Държавната консолидационна компания отговаря за ремонта на язовирите.

„Аз като принципал искам да видя какво се случва в този холдинг, където са язовирите. Ще вкараме светлина, защото там няма банкова тайна както в ББР, защото е търговско дружество", поясни министърът и отбеляза, че в момента има чадър над холдинга.

Държавна консолидационна компания управлява голям финансов ресурс, като собственият му капитал през 2019 г. е около 1,2 млрд. лв., а на управляваните активи – около 1,5 млрд. лв. Важен аспект от дейността му е възлагането на дейности по ремонт и реконструкция на язовири – държавна и общинска собственост, във връзка с което през 2018 г. капиталът на дружеството е увеличен целево с половин милиард лева.

Кирил Петков съобщи, че предстои проверка и на БАЕЗ, за да се види къде са дадени застраховките, и се надява да не се повтори случаят за фирми, както в ББР.

„Администрацията работи, искам истинска банка за развитие, която дава на малкия и средния бизнес, искам да има гаранции гаранции за фирмите, за да станат по-добри“, коментира икономическият министър.

Той обясни, че обект на проверка ще са всички договори и сметки.

Министърът обяви,  че и днес ще се работи до късно, за да може да се помогне и на малкия бизнес.

„От утре ще вкараме ликвидност и част от мерките за подпомагане на бизнеса за ковид загубите ще са на лице в помощ на малкия и среден бизнес“, обеща Кирил Петков.

Кирил Петков коментира и ситуацията в Българската банка за развитие, която от днес е без двама от членовете на надзорния съвет.

„90% от парите в ББР, които трябва да отиват за малки и средни бизнеси, са изразходвани с 20 клиента, посочи икономическият министър. - Топ 20 клиента на банката покриват 1,7 милиарда от кредитния портфейл на ББР.“

Според Кирил Петков Българска банка за развитие не бива да се конкурира с търговските банки.

Сред разкритията на министъра са, че взетите големи кредити от осемте големи кредитополучатели са „при по-големите лихви на ББР, отколкото се вземат от търговските банки“.

„Абсурдно е, защо се вземат заеми при по-високи лихви от ББР, когато в банките са по-ниски“, иска да разбере служебният министър и затова утре е поканил за среща-разговор осемте фирми: Слънчев ден АД, Благоевград-  БТ АД, Роудуей кънстракшън АД, Маркет инвестмънт АД (Техномаркет), Интернешънъл инвестмънтс ЕАД, Параходство БМФ АД, Транспект АД, Инса Ойл ЕООД.

По думите му две от фирмите са потвърдили присъствието си.

Кирил Петков заяви, че промяната в надзора на ББР е предприел, за да се окаже спешна помощ на малките и средни фирми, защото не може да позволи да загуби финансиране, докато се чака процедурата на одобрение на надзорния съвет от Българската народна банка.

От своя страна управителният съвет на централната банка публикува в прессъобщение своите обяснения  за намеренията за промени в ръководството на „Българска банка за развитие“ АД.

На 11 май 2021 г. – ден преди датата на назначаване на служебното правителство на България съгласно указа на президента – в БНБ постъпиха искания от Кирил Петков за предварително одобрение за членове на надзорния съвет на ББР по Наредба № 20 на БНБ за издаване на одобрения за членове на управителния съвет (съвета на директорите) и надзорния съвет на кредитна институция.

Такова искане е постъпило и от Стамен Янев, председател на надзорния съвет на ББР, за предварително одобрение за членове на управителния съвет на ББР по банковата наредба

Тези искания бяха оттеглени от икономическия министър Кирил Петков и Стамен Янев, председател на надзорния съвет на ББР, на 21 май.

Към момента в БНБ няма подадено ново искане за одобрение за членове на надзорния или управителния съвет на ББР.

От централната банка напомнят, че издаването на одобрения за членове на управителния съвет (съвета на директорите) и надзорния съвет на кредитна институция следва процедурата и сроковете съгласно Закона за кредитните институции и Наредба №20. 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:44 | 14.09.22 г.
fallback