Ако изборите бяха днес, в парламента биха влезли същите шест формации, които бяха част и от 45-ото Народно събрание. Това показват резултатите от проучване на "Галъп интернешънъл".
Ситуацията като структура е същата засега, уточни по Нова телевизия социологът Първан Симеонов от "Галъп". Разликата между "Има такъв народ" и ГЕРБ не е голяма, БСП остава трета, анализира проучването той.
„Резултатът на ГЕРБ не пада толкова, колкото този на „Има такъв народ” се вдига. Ако резултатите останат такива, партиите на промяната пак няма да имат достатъчно гласове, че само те да съставят правителство. Ако има избори за трети път, ми се струва, че някоя от партиите на промяната ще получи наказателен вот”, каза политологът Първан Симеонов.
За него големият въпрос е партиите на промяната ще приемат ли БСП като партия на промяната също.
„Вижда се, че БСП е близка по някакъв начин до служебния кабинет, което може да е модел на бъдещо управление. Очаква се този път привържениците на БСП да гласуват, което не се случи на 4 април заради коронавируса. На хората им харесва това, което служебното правителство прави“, допълни той.
Ситуацията е непредвидима, повтори Симеонов. И припомни, че не трябва да се предвижда предварително особено когато става дума за нови формации. Всичко е възможно и за БСП, партията може да разчита на по-висок резултат, каза той.
Предстои кампания и тя ще е решаваща, особено на фона на преговорите, които се водят между патриотичните формации за коалиция. Не трябва и тяхната подкрепа да се събира напълно механично, защото при такъв сбор те минават 4-процентната бариера и влизат в парламента, но няма гаранция, че вотът на гражданите ще бъде такъв на 11 юли, посочи Първан Симеонов.
По думите на социолога винаги правителството в страната се харесва от 20-30% от народа и не се харесва от около 70%. Според него вотът от чужбина обикновено е „наказателен”, хората зад граница гласуват за нови протестни формации и за ДПС, посочи Симеонов.