България ще продължи да получава ваксини от препарата на Pfizer през следващите две години. Това обяви служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров на брифинг след заседание на кабинета.
„Правителството взе решение да се присъедини към договора, който ЕК е сключила с Pfizer/BioNTech, чрез който се осигуряват ваксини за 2022 и 2023 г. за целия ЕС. Ваксини на тази компания ще бъдат осигурени в достатъчно количество за цялото население, ако се наложи“, заяви Кацаров и уточни, че става дума за общо 14 милиона дози от препарата за двете години. Министърът каза още, че производителят по договор поема и ангажимент да адаптира препарата, ако се появят нови щамове на вируса.
Стойчо Кацаров коментира и промените в организацията на ваксинационния план, който се променя с негова заповед от утре. Той уточни, че личните лекари ще получават ваксини срещу COVID-19 от логистични пунктове, а не от регионалните здравни инспекции, както досега, за да се избегне напрежение.
Предвиждаме промяна в реда на ваксиниране поради това, че огромният брой от починалите хора са над 60-годишна възраст, обясни той. Ще се организират мобилни групи за хората, които живеят далеч и до този момент не са били ваксинирани.
В дните от петък до неделя, включително, ваксина срещу COVID-19 ще получават всички желаещи лица по реда на тяхното записване.
„Два месеца се предвижда да продължи новият ред за ваксиниране срещу коронавирус, който дава приоритет на възрастните хора. Зелените коридори не се затварят, напротив, ще се разширяват. Имаме достатъчно ваксини. Надявам се в тези два месеца да успеем да ваксинираме тази рискова група, защото това е решаващо за ограничаване на пандемията и намаляване на смъртността“, категоричен е Стойчо Кацаров.
По думите му ако приоритетно ваксинираме възрастните хора, рязко ще намалим смъртността от коронавирус в страната, тъй като възрастните хора са 80% от починалите от вируса, каза здравният министър. Той подчерта, че от починалите едва 2% са под 40-годишни и дори всички те да се ваксинират, това няма да намали общата смъртност.
„Ако успеем да ваксинираме тази рискова група, това ще ни развърже ръцете и ще можем да премахнем много от съществуващите мерки. Там е разковничето”, посочи още министърът.
Служебният здравен министър посочи, че решението дали Националният оперативен щаб ще продължи работа, ще вземе министър-председателят Стефан Янев. Според Кацаров обаче от гледна точка на управление на кризата не е необходимо да съществува Национален оперативен щаб, защото и досега той е функционирал като работна група, която консултира министър-председателя.
Все още не е взето решение дали извънредната епидемична обстановка ще бъде удължена до края на юни. Решение на правителството ще има до дни, каза здравният министър. Той открои два аспекта, които трябва да се имат предвид - медицинският, тъй като данните показват значително намаление на разпространение на вируса, но и плащанията заради пандемията, много от които са обвързани с това дали има обявена епидемична обстановка, или не. Така че този аспект също ще се вземе предвид при решението дали да се удължава, или не, каза Кацаров.