fallback

КНСБ: Всяко 4-то нарушение на трудовите права е за неизплатени заплати

Синдикатът очаква служебният министър на социалната политика да гарантира продължаването на мерките за заетостта и доходите след юни

14:47 | 17.05.21 г.
Автор - снимка
Редактор

В условията на пандемия всяко четвърто нарушение на трудовите права е свързано със забавяне на заплатите или с неплатени възнаграждения. Това се посочва в Годишния доклад на КНСБ за нарушения на трудовите права в страната през миналата година.

Според доклада 1572 са сигналите за нарушения в трудовото законодателство за 2020 година. 24,7% от тях са за неизплатени възнаграждения, а 14,7 на сто за неспазване на осигурителни права.

От КНСБ отчитат ръст на нарушенията, свързани със секторите, засегнати или пряко свързани с пандемията.

Всеки трети получен сигнал е за неспазване на противоепидемичните мерки от работодатели, обясни президентът на синдиката Пламен Димитров, цитиран от БНР. 

От синдиката настояват за законови промени, свързани с регламентирането на трудовите права при наложена от пандемията „работа вкъщи“.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза, че синдикатът очаква служебният вицепремиер и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев да гарантира продължаването на мерките за заетостта и доходите след юни.

Освен това от синдикалната организация са поискали среща със служебния министър-председател, за да получат отговори на въпросите как неговият кабинет ще гарантира запазването на 300 000 работни места, в условията на продължаваща пандемия, с какви мерки и с какви средства. Пламен Димитров визира досегашните мерки като 60/40 и 80/20 и ще питат дали служебното правителство има други.

КНСБ очаква още да се запази финансовото стимулиране от 1000 лева на хората на първа линия. "Както намериха 50 лева за пенсионерите, така очаквам да намерят средства и за икономическите мерки, и 1000 лева за хората на първа линия", каза още Пламен Димитров.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:38 | 14.09.22 г.
fallback