За предстоящия вот на 11 юли машините за гласуване в страната са около 9 хил., те са достатъчни. Трябва да направим съпоставка с предишните избори къде в чужбина са гласували над 300 избиратели, колко са гласували, за да преценим колко машини са нужни за там. Това каза пред bTV Росица Матева, зам.-председател и говорител на новата Централна избирателна комисия (ЦИК). По думите ѝ е възможно в някои секции в страната да бъдат поставени и по две машини.
Тя припомни, че машинното гласуване ще е задължително за секциите с над 300 избиратели. „Все още очакваме информация от „Информационно обслужване“ в колко секции зад граница са гласували повече от 300 души, за да се изчисли колко машини са нужни за тях“, уточни Матева.
Тя каза още, че до момента не е платено нищо на доставчика на машините „Сиела Норма“ по договора, сключен с предходното ръководство на ЦИК за 43 млн. лв. Предстои среща с представители на фирмата, които трябва да представят още документи, допълни говорителят на ЦИК.
Според Матева има машини в областните дирекции на МВР. Те са изпратени там без санкция на ЦИК и е преценено, че трябва да се съхраняват в полицията. „Сега, понеже ни трябва всяка машина, ще бъде проведена процедура“, каза говорителят на ЦИК.
Матева обяви още, че ще бъде направена мащабна кампания в цялата страна с демонстрации как се гласува с машините, също и изчисления колко души гласуват за час машинно, за да се прецени в кои секции ще са нужни повече машини.
Междувременно пред Нова телевизия другият заместник-председател и говорител на ЦИК Цветозар Томов обясни, че ще бъдат нужни още около 400 машини. По думите му фирмата изпълнител на договора може да ги осигури. Според Томов машините по принцип могат да бъдат обект на хакерска атака, но има и предпазни средства срещу това.
Първото такова е, че машините не са свързани в мрежата. Съществуват и начини да се провери има ли несъответствие между разписките и машинния протокол. Говорителят на ЦИК съветва гласоподавателите да си проверяват разписките, след като са подали своя вот.