Здравната криза в страната трябва да се управлява по-ефективно и по-предвидимо, а не на принципа проба-грешка, както досега. Това заяви по БНР д-р Антония Първанова, бивш евродепутат.
"Може да се създаде консултативен съвет към министъра на здравеопазването от специалисти имунолози, вирусолози, епидемиолози. Трябва да се прекрати с плашенето", каза тя.
И посочи, че не е проблем, че точно този оперативен щаб няма да го има. „Видя се, че той не разполага с професионален капацитет. Националният оперативен щаб досега управляваше кризата по метода на пробата и грешката, хирурзите в него се научиха на вирусология и епидемиология за една година, но недостатъчно".
Д-р Първанова подчерта, че трябва да се създаде стройна организация, която да включва хората, които действително са на първа линия - общопрактикуващите лекари.
"Планът за ваксинация беше нарушаван и доведе до хаос с непрекъснатите байпасове на зелените коридори". Освен това не най-нуждаещите се бяха ваксинирани първи.
Тя припомни, че в България има Закон за действия при бедствия и аварии, който можеше да бъде допълнен, за да се реагира и при епидемии, като координацията трябва да се извършва от здравното министерство. В този закон всичко е предвидено на областно ниво, кметове, бизнес, юридически и физически лица, посочи тя. И допълни, че включително е разписано как да действа Спешна помощ и болниците.
По думите на Първанова проблемът с пандемията у нас е много политизиран.
„Хаосът не е случаен, нарочно се поддържа тази готовност и състоянието на извънредно положение, за да няма търгове по обществените поръчки и да се пазарува без търг.
Тя поясни, че във времето на извънредна епидемична обстановка са се купували различни консумативи – маски, дезинфектанти и пр., които са на по-високи цени от други оферти или са се продавали на по-високи цени от тези, на които са купени.
Антония Първанова не се съгласи, че са пълни болниците и изказа мнение, че независимо от взетите мерки, когато премине пролетният сезон на инфекциите, заболеваемостта ще намалее, както се случи и миналата година. По думите й намаляването на заболеваемостта не се дължи на някакви специфични действия или на ваксинацията.
Трябва да се направи обследване за причините за високата смъртност от коронавирус у нас, каза още тя. Дали обявената смъртност се дължи само на коронавируса и какъв е делът на починалите с хронични заболявания и с коронавирус. По този въпрос има проблем и той трябва да бъде обследван, каза тя. Иначе трябва да потърсим помощ от Световната здравна организация, уточни Първанова.