Решението да бъде задължен премиерът в оставка Бойко Борисов да дойде на следващото заседание на 21 април в НС и лично да представи Плана за възстановяване и устойчивост беше вкарано в разрез с разпоредбите за организация дейността на Народното събрание, заяви пред БНТ депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Димитър Главчев.
По думите му е абсурдна процедурата по гласуването на оставката на правителството на кабинета "Борисов 3". Реакцията и поведението на ГЕРБ в пленарна зала днес не са били с цел да пазят Борисов от никого, изтъква Главчев.
Той коментира, че Планът за възстановяване и устойчивост трябва да бъде внесен в Европейската комисия (ЕК) до 30 април, а сега е внесен в Народното събрание за обсъждане. Сроковете се спазват, увери депутатът от ГЕРБ.
Той обясни, че днес председателстващата заседанието Татяна Дончева не е дала думата на вицепремиера в оставка Томислав Дончев, за да представи Плана.
Според Димитър Главчев парламентарната група на ГЕРБ не е спряла изслушването на финансовия министър в оставка Кирил Ананиев, а просто е искала да се спази процедурата и правилата и да бъде поканен Томислав Дончев на трибуната.
Главчев призова да се спазват законите, въпреки че разбира припряността на партиите, които в момента сформират мнозинство срещу победителя на изборите, за да променят държавата така, както те си я представят.
Той каза, че не разбира упорството на депутатите да искат идването на Бойко Борисов в парламента, тъй като човекът, който трябва да представи Плана за развитие и устойчивост е Томислав Дончев.
Още вчера се усетихме, че сме в опозиция от всички партии, които искаха промяна. Може би с ботуш ще бъде газена Конституцията и Правилникът за работа на Народното събрание, допълни още Главчев.
Според Атанас Славов, депутат от „Демократична България“, неговата партия не нарушава Конституцията, когато още в първия ден на 45-ото Народно събрание внесе обещаните предложения за съдебна реформа, лустрация и др.
„Не нарушаваме Конституцията, това, което се изисква, за да тръгне конституционната процедура, е да бъдат събрани минимум 60 подписа, но проектът е в деловодството и всеки народен представител, който иска да го подкрепи, има тази възможност“, пред bTV доц. Атанас Славов от „Демократична България“.
Според него е важно този проект да е публичен и всеки да може да го критикува, както и да представи алтернативен проекти.
„Голяма част от промените включват това, което трябваше да се случи преди 5-6 г., като Висшият съдебен съвет да остане само за съдиите и те да имат мнозинство, както са международните стандарти за независимост на тези органи, прокуратурата промени в Конституцията“, посочва Славов.
Депутатът допълни, че при първото гласуване в пленарната зала проектът трябва да събере между 160-180 гласа, за да се продължи процедурата.
По думите на Славов няма основание днешното гласуване на оставката на кабинета да постави под въпрос законността на решенията му, но парламентаризмът трябва да се върне в българския парламент.