Сертификатите за ваксиниране са лошо решение за туризма, доброто решение е всички свободно да пътуват на територията на Европа. Това коментира по БНТ Румен Драганов, председател на Института по анализи и оценки в туризма.
Европейската комисия (ЕК) предложи създаването на цифров зелен сертификат за улесняване на безопасното свободно движение на гражданите в рамките на ЕС по време на пандемията.
Зелените ваксинационни сертификати не се възприемат в голяма част от страните в ЕС, а Великобритания посочи, че ще ги използва само като експеримент пробно. Вече стана ясно, че България одобрява сертификатите като инструмент за по-свободно, но контролирано придвижване на хора. На европейско ниво сертификатът съдържа много малко данни - името на лицето и това дали е изкарало коронавирус, има ли създадени антитела и какъв е имунният отговор, ако е изследван, и трето - дали е ваксиниран.
Според Румен Драганов изискването за PCR тестовете води до значителен спад на пътуванията, какъвто например се наблюдава при посещенията на българи в Гърция през миналата година. "За някои той е непреодолима преграда, тъй като той е скъп за едно 4-членно семейство", подчерта Драганов.
По думите му в туризма са против тези тестове и сертификати. Отговорност на политиците е да вземат решения за запазване на живота и здравето на хората, без да ги притесняват.
"Не може един PCR да струва толкова много пари. Ние знаем, че цената му е значително по-ниска - и като материал, и като вложение", посочи той. И допълни, че целта е България да се стреми да попадне в зелената карта. Нашата страна е доста зелена дестинация по отношение на туристическите курорти, подчерта експертът.
Според Мария Петрова, адвокат по медицинско право, има неразбиране какво са тези сертификати, защото "те нито овластяват някого, нито му дават допълнителни права".
"Те просто показват дали някой е ваксиниран, дали някой е прекарал заболяването с определен тип антитела или в определен срок има негативен или позитивен резултат от PCR тест, респективно може да спази изискванията да напусне границата или да влезе в някоя страна", поясни адвокат Петрова, като подчерта, че те са просто един документ, не са нещо, от което някой ще черпи права, които така или иначе няма.
Европейската комисия казва, че добре би било да се създаде единен сертификат със съответния QR код, за да няма спекулации и измами в тази посока. Мерките обаче са необходими на този етап и сертификатът е едно улеснение да не се спекулира с документацията, подчерта Петрова.
Тя също смята, че е значително завишена цената му. Но подчерта, че в състояние на пандемия държавата трябва да може да налага необходимите мерки.
Междувременно от туристическия бранш съобщиха, че масово чуждестранните туристи се отказват от своите резервации в България, тъй като няма ясни правила за пристигането им в страната. Официално сезонът у нас стартира от 1 май.
В Кранево разчитат основно на румънски туристи. Те обаче няма да дойдат в страната, тъй като цената на PCR тестовете им струва почти толкова, колкото самото им пребиваване по време на ваканцията им тук.
Иван Николов, който е управител на хотел, споделя, че има цялостна липса на резервации. А резервациите, които са били вече направени, са успели да спасят, защото предлагат на туристите компенсации за PCR теста.
"Но това трудно достига до румънския турист като информация. Според мен реално държавата трябваше да компенсира тези PCR тестове поне за Великденските и майските празници. А за летния сезон трябва да се пусне пазарът извън Европа. Знаем всички какво ще стане, ако се пусне руският пазар да пътува свободно към България, ако бъде навременно обявен", коментира Николов пред БНТ.
Проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара заяви, че за да се случат Великденските празници, пък и сезонът, им трябва "чудо, съставено от три малки чудеса": да се смъкне процентът на новозаразените под 4%, да се намали драстично броят на заболелите през последните 14 дни на 100 000 и най-вече да се вдигне процентът на ваксинираните.