Със сигурност няма да имаме правителство до 30 април, но това е просто една административна дата за изпращане на Националния план за възстановяване и устойчивост към Европейската комисия. Страната ни след това ще има право да предлага нови проекти до 2023 г. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Тодор Галев, старши анализатор в Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
“Следващото правителство ще има достатъчно възможности за ревизия на досега изпратените проекти и голяма реформа на цялостния план, ако пожелае това, и има достатъчно професионален капацитет да го направи”, посочи той.
Според Галев основните липси на настоящия план са по отношение на иновативните проекти и мерките, които да са насочени към справяне с последиците от пандемията.
“Липсва като цяло амбиция на плана”, смята анализаторът.
По думите му има опасност от забавяне на средствата, но “не трябва да забравяме, че по-важни от самия план са проектите”.
“Много по-важни са отделните проекти в момента, отколкото планът. Европейската комисия ще прояви разбиране поради изборите у нас, закъснението няма да е ключово”, смята Галев.
Той изрази мнение, че в случай на служебно правителство в България планът трябва да бъде “моментално внесен” в ЕК.
“Служебно правителство не би могло да внесе кой знае какви промени. Най-добрият ход би бил да се внесе планът такъв, какъвто е, с цел да се избегне забавянето”, препоръча експертът.
Галев изтъкна, че е необходимо да се обърне повече внимание на заложените цели по отношение на децентрализацията и производството на енергия у нас, не само на енергийната ефективност, тъй като “не виждаме много в тази насока”.
Какво липсва в разработките на Националния план за възстановяване и устойчивост? Има ли България от нова икономическа политика? Къде трябва да е акцентът на реформите? За какво са гласували избирателите на парламентарните избори?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Бизнес старт” гледайте тук.