Седем партии влизат със сигурност в новия български парламент. Това показват първите прогнозни резултати от екзитпола на социологическите агенции Gallup International и "Алфа Рисърч" за парламентарните избори днес.
Социолози и политолози са категорични, че изборните резултати показват дълбока фрагментация в обществото. В началото сме на много динамична политическа промяна, всички ще платим цената за тежки и леко срамни пазарлъци, политическите формации ще направят компромиси, възможно е правителство на малцинството или програмен кабинет. Това са част от коментарите на изборните резултати на социолози и политолози по БНТ.
Антоний Гълъбов: Възможно е управляващо мнозинство
Вотът показа изключително фрагментирано общество без общ хоризонт и способност да излъчи мнозинство, каза в коментар социологът Антоний Гълъбов. Това е реалното състоянието на българското общество – дълбока фрагментация с минимални нива на споделен хоризонт. Това е преходно състояние, нямаме ясно изразена управленска алтернатива, нито съгласие за посока, коментира социологът. Работа е на политиците е оттук нататък да дадат отговор на ситуацията, каза той. А политическият въпрос е как да се управлява процесът, който е дълъг.
По думите му е възможно управляващо мнозинство – въпрос е на преговори и цели. Повечето формации настояват за промени в Конституцията и това може да бъде основа за програмно правителство, дори и такова на малцинството.
Огнян Минчев: Имаме много мощна популистка сила, която влиза в НС
Резултатите от изборите показват началото на много динамична политическа промяна, може би за два-три изборни цикъла, коментира политологът. Виждаме фрагментация, защото досега не сме имали от над 20 години 7 формации в парламента, имаме много мощна популистка сила, която влиза в парламента в лицето на „Има такъв народ!“
Чака ни период на политическа нестабилност и труден компромис за нов кабинет. Ако се случи такъв, той няма да просъществува повече от 1-1,5 години. Да не изключваме и нови избори, предупреди Минчев.
Хората гласуваха за промяна, но тя няма да е на един дъх. Една от причините е, че Слави Трифонов и неговата партия трябва да започнат да говорят, защото досега мълчаха. Въпросът, че трябва да има промяна, е извън съмнение, обобщи той.
Харалан Александров: Всички ще платим цена за тежки и леко срамни пазарлъци
Ситуацията е твърде тревожна, с много несигурност и тръгване към реваншизъм и ескалиращ конфликт, коментира Харалан Александров, социален антрополог. Със сигурност всички ще платим цената за тежки и леко срамни пазарлъци, защото участниците в бъдещия парламент ще направят компромиси, заяви той.
Според него нови избори са малко вероятни. Ще се стигне до някакво споразумение – договорено експертно правителство или такова на малцинството. За старите политически формации залозите са твърде високи, за да отключат процес с по-малко контрол, отколкото да постигнат някакъв компромис за коалиционно споразумение. А такова за известно време може да е стъпка по пътя на политическата промяна. Ще бъде създадено правителство, обобщи той.
Андрей Райчев: Слави Трифонов може да направи правителство на малцинството с лекота
Хората поискаха една трета от парламента да се разкара, 3 милиона души гласуваха, но главният извод е, че това е народен вот, който ще има своите последици, каза социологът. По думите му Слави Трифонов може да направи правителство на малцинството с лекота, а от ГЕРБ ще се съгласят. Обаче дали Трифонов ще се съгласи на такава схема, е въпросът, коментира Райчев. Няма как някоя от политическите формации да направи нещо, без да се съобрази с формацията на Слави Трифонов, допълни той.
Вотът е за промяна, хората искат друго, но ще отнеме време, каза той.