На този етап е възможно единствено т.нар. третично производство на ваксини среще Covid-19 у нас. Това каза пред БНР проф. Генка Петрова, ръководител на Катедра по организация и икономика на фармацията в Медицинския университет в София, в коментар на заявената от премиера готовност страната ни да произвежда ваксини в новопостроен завод в Разград.
До няколко месеца в България ще е готов завод за ваксини, каза премиерът Бойко Борисов вчера. "Обещах пред ЕК да изпратим веднага на какъв етап е нашата база. За наша радост, вие сте мислили далновидно и когато другите започват да правят, ние да сме на етап монтиране на машини. Много съм щастлив, защото на европейската карта за ваксинация ще се присъедини и България“, каза Борисов.
„Много държави ще си отдъхнат. Дори да стартират днес другите, ще са с 16 месеца след нас, а ние за 16 месеца ще произведем стотици милиони ваксини и ще спасим стотици милиони животи", заяви премиерът.
Проф. Генка Петрова обясни, че единият начин е да пристигат готови ваксини - в България да ги опаковаме и да им слагаме листовки и етикети. Другият начин е да идва готов разтвор, който да се пълни и опакова. И двата вида производство изискват много високи стандарти на хигиена и по-добра производствена практика, посочи тя.
По думите на проф. Петрова при наличие на изградени мощности и осигурени условия за производство - 16 месеца са реалистичен срок, ако ваксината има разрешение за употреба и ако единствено я опаковаме. Тя уточни, че и това изисква разрешение за производство. Припомни, че ЕК е имала планове да направи хъбове, които да разпределят готовите спринцовки, да се опаковат и да се поставят листовки на съответните езици:
"Дори тези хъбове изискват разрешение за третично производство на стерилни биотехнологични лекарствени продукти", отбеляза специалистът.