В десетте дни от новата национална блокада (22 -31 март) ще продължат да действат мерките за компенсации на бизнеса и на работещите, които функционират и са финансово обезпечени досега. Допълнителни мерки не се предвиждат. Това каза министърът на труда и социалната политика Деница Сачева на брифинг след обявеното от властите ново затваряне.
Сачева ще издаде нова заповед, която ще включва всички ходове за икономическите дейности, които са затворени.
Продължават да действат мерките за запазване на заетостта, известни като 60/40 и 80/20, които ще могат да бъдат използвани и от работодателите, където има частично затваряне.
На този фон от Българската Ритейл Асоциация (БРА), която обединява над 100 представители на търговията на дребно у нас, призоваха за финансова подкрепа на държавата. В противен случай от данъкоплатци ще се превърнем в безработни, заявяват от асоциацията по повод взетото по-рано днес решение за 10-дневен локдаун. Затворените бизнеси настояват за „бързо изплащане на вече предвидените помощи на търговците на дребно“. Финансовата подкрепа по одобрени програми, например за подпомагане на малки и средни предприятия с 10% от оборота, не е достигнала все още до преобладаващата част от засегнатите от предишните две затваряния търговци.
БРА посочва, че служителите в магазините са също „на първа линия“ и апелира към държавата въпросът с тяхната ваксинация да се разгледа с приоритет.
Да се предприемат спешни мерки за подпомагане на търговците на дребно е третата мярка, която БРА предлага. Финансова подкрепа от държавата е необходима сега, за да може търговците на дребно да продължат да осигуряват работни места.
Продължава да действа мярката „Запази ме“, добави Сачева, а хората, които ще излязат в принудителен неплатен отпуск в следващите десет дни на националната блокада, ще запазят осигурителните си права. "75 % от осигурителния доход ще бъде платен за периода на новите мерки, съобщи Сачева. По мярката ще са необходими още около 7 млн. лева.
Вчера правителството одобри промени в постановлението, в което се регламентират условията за изплащането на средства по „Запази ме“. Работещите във временно затворените заради COVID-19 икономически дейности ще получават компенсация в размер на 75% от осигурителния им доход до края на юни 2021 г.
Компенсациите ще се изплащат за не повече от 60 дни в рамките на 2020 г. и за не повече от 90 дни в рамките на 2021 година, в които наетите лица са ползвали неплатен отпуск заради наложени ограничения за осъществяване на дейността, за която са наети, с акт на държавен орган.
В тази връзка правителството прие и промени в разпределението на средствата по механизма REACT-EU, съгласно които предвиденият за Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 - 2020 ресурс възлиза на 339,6 млн. лв. Сумата е с 24,6 млн. лв. повече в сравнение с първоначално направеното разпределение.
Срокът за изплащане на компенсации с цел запазване на заетостта в размер на 290 лв. месечно на работниците и служителите и самоосигуряващите се лица от секторите „Транспорт“, „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Туризъм“ също се удължава - до 31 май 2021 г., реши още правителството.
Програмата „Родители в заетост“ ще продължи своето действие и който желае може да се възползва от нея чрез Агенцията по заетостта, посочи още днес Сачева.
След изборите бъдещото ново правителство ще решава как да продължат мерките за подпомагане на бизнеса и работещите след 1 юни, тъй като сега са обезпечени до края на май, каза още социалният министър.