Министерството на отбраната изпрати писма до фирмите "Патриа" и "Дженерал Дайнамикс", че прекратява процедурата за придобиване на бойни бронирани машини за Сухопътните войски.
Ценовите предложения на двете фирми, допуснати до втория ѝ етап, значително превишават рамката, утвърдена от Народното събрание, съобщават от министерството.
До прекратяване на процедурата се стигна, след като министърът на отбраната Красимир Каракачанов възложи на специална политико-военна работна група да проведе информативни срещи с представители на фирмите относно възможностите за намаляване на цените.
От разговорите е станало ясно, че това е невъзможно без съществена промяна на изискванията на тактико-техническите задания по проекта, които биха позволили на фирмите да предложат алтернативни технически решения при запазване на изискваните бойни способности на машините.
В същото време евентуална промяна в изискванията пък би довела до дискриминиране на отстранените вече участници в процедурата.
Отказът от процедурата се случва на фона на одобрените от Министерския съвет миналата седмица допълнителни разходи в размер на 28,7 млн. лева по бюджета на Министерството на отбраната за 2021 г. за извършване на второ авансово плащане по договор за реализация на инвестиционен проект „Модернизация на Т-72 за нуждите на танковите формирования от Сухопътни войски".
Междувременно министърът на отбраната възложи на ръководството на държавното дружество "Терем-Холдинг" ЕАД да проучи възможностите за организиране на съвместно производство на бойни машини на територията на България с максимално участие на българската отбранителна индустрия.