fallback

НАП пусна предварително попълнените данъчни декларации

Отказите за финансиране по програмата за оборотен капитал са около 7-8%, твърди Росен Бъчваров

12:05 | 16.03.21 г.

Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица са достъпни от днес в Портала за е-услуги на Националната агенция за приходите (НАП). Това съобщиха от ведомството.

Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП) вече имат достъп до въведената информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, доходи от наем, при отдаване на имот на юридически лица, доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“, данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, получени суми от наложени платежи от продажби в интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора повече от 12 месеца.

Преди да потвърдят попълнената декларация, е необходимо потребителите да я прегледат внимателно, да я допълнят или коригират, ако това е необходимо, съветват от НАП. 

До момента има над 1 млн. издадени персонални кода, съобщават още от НАП.

Данъчната кампания за деклариране на доходите, получени през 2020 г., приключва на 5 май, заради Великденските празници тази година.

Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията, както и ако са внесли целия размер на данъка за довнасяне в срок до 31 март.

По-рано днес говорителят на НАП Росен Бъчваров коментира пред БНР, че над 90% от гражданите одобряват предварително попълнените данъчни декларации.

Относно подкрепата на бизнеса с оборотен капитал като антикризисна мярка, която бе възложена за изпълнение на агенцията, Росен Бъчваров посочи, че това е непривична роля на НАП, но в момента „нещата се движат доста интензивно“.

Към момента отказите се движат в диапазона между 7 и 8%. Припомняме, че общият размер на поисканата подкрепа е 115 млн. лв.

Програмата за подкрепа чрез оборотен капитал е с бюджет от общо 156 млн. лева, от които малко над 132 млн. лева са от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите средства са национално съфинансиране. До момента повечето от получилите подкрепа бизнеси са ресторанти и заведения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:44 | 13.09.22 г.
fallback