В споразумението, което беше сключено между Европейската комисия и всички държави членки, има изрична клауза те да не водят паралелни преговори с производителите. Ако някой е водил преговори, това е в нарушение и ще понесе последици. Това каза директорът на Изпълнителната агенцията по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов по Нова телевизия.
Той подчерта, че Европейската комисия е сключила договор със седем фирми, а България не е отказвала договор с Pfizer и Moderna. "Ако беше така, сега нямаше да ваксинираме с тях. В началото се преценяваше кои фирми ще бъдат първи, оказа се, че не те, а други ги изпревариха. Слава Богу, че Европейската комисия сключи договор, защото иначе големите държави щяха да се ваксинират, а малките, като България, щяха да чакат", коментира специалистът.
„Договорите се сключват последователно. Нито една държава не е имала възможност да избира ваксини едновременно от сключените договори", добави Богдан Кирилов.
Той подчерта, че пропорционалното разпределение зависи от обема, който се договаря за съответния договор.
"В момента не се прилага само една от трите налични ваксини. С останалите продължава ваксинационният процес. Очакваме след положителни резултати от изследванията и препоръка от Европейската агенция още тази седмица да продължи ваксинационният процес и с третата.
След като миналата седмица ЕМА даде разрешение за употреба на ваксината на Janssen, Кирилов посочи, че от нея имаме заявени 2 милиона дози. Очаква се потвърждение и от ЕК и производителя за сроковете на доставките. Най-вероятно първите доставки ще станат в края на този месец или началото на следващия. От логистична гледна точка тази ваксина е изключително лесна - еднодозова и при леки условия за съхранение.
Тази сутрин са пристигнали и 21 060 дози от Pfizer, а до края на месеца ще има още две доставки. Ще пристигнат и дози от ваксината на Moderna - 33 600 и следваща доставка от 51 060 дози.
До края на месеца общо се очакват около 480 хил. дози.
"България ще получи над 18 млн. дози, което ще бъде достатъчно за ваксинацията на 10 млн. души. При 6 млн. население, което подлежи на ваксинация, изключваме лицата под 16 години, ние имаме поръчани дози ваксини за 10 млн. население. Това е при положение, че в момента на заявяване на количествата всички социологически проучвания сочиха, че желанието за ваксинация е 20-30%. Това значи, че България е осигурила многократно повече от това, което е било заявено като желание", каза още Кирилов.