fallback

ИАЛ: Над 800 са случаите на нежелани реакции след ваксините у нас

В следващите седмици и месеци ще има по-големи доставки и ускоряване на процеса на ваксинация у нас, каза Богдан Кирилов

10:26 | 12.03.21 г.

Малко над 800 са случаите на нежелани реакции след ваксините у нас. Това каза по БНТ директорът на Изпълнителната агенция по лекарства (ИАЛ) Богдан Кирилов. Това е три на хиляда поставени ваксини, като всички тези реакции са описани в кратката характеристика на продукта, поясни той в коментар за спряната партида на AstraZeneca в Австрия, а от вчера и в Дания след два случая на емболични прояви при пациенти.

"Направен е бърз анализ на лекарствените реакции специално за тази партида... направено е сравнение на честотата на нежеланите лекарствени реакции, тя дори е по-ниска спрямо средната честотата и затова няма основания за предприемане на никакви действия", каза той.

Сановището на Европейската агенция по лекарства е, че на този етап не се препоръчва държавите да блокират партидата. Част от държавите преценяват, че искат да го направят като временна мярка, без да са налични доказателства, обясни решенията на други страни Богдан Кирилов. 

Европейската агенция по лекарства вече съобщи, че държавите от Европейския съюз могат да продължат да използват ваксината на AstraZeneca, докато тече проверката на случаи на тромбози и емболия.

Изключително големият брой участници в клинични изпитвания дават основание Европейската агенция по лекарствата да препоръча за разрешаване за употреба всички четири до момента разрешени за употреба ваксини, каза изпълнителният директор на Агенция по лекарствата. Той даде пример с четвъртата одобрена ваксина – тази на Janssen, при която участниците в клиничното изпитване са 44 хиляди.

По думите му е било безпрецедентно мобилизирането както на експертния потенциал на ЕС, "така и чисто финансовата комисия подпомогна производителите, така че да може по-бързо да бъдат проведени клиничните изпитвания, да бъдат натрупани необходимите данни и да се вземе решение".

Директорът на Агенцията по лекарствата каза, че на територията на ЕС има производители, които произвеждат ваксини за трети страни. "Има държави, които ограничават износа към ЕС, затова беше предприета мярка, която е съгласувана с ЕК от част от държавите, да се наложи също такава забрана за износ, за да може тези ваксини да остават на територията на ЕС", каза Кирилов.

"Продължава детайлното проследяване на всички ваксини - не само на Оксфордската ваксина, на всичките ваксини, които са разрешени за употреба", каза Кирилов.

На въпрос кога ще има избор на ваксини Кирилов каза, че "усилията на ЕК са насочени именно в посока производителите да изпълняват ангажиментите, които са поели, като националните агенции оказват съдействие за бързо производство. Всичко, което зависи от държавите членки, се прави, но при производителите е сложен процес, обясни Кирилов.

Според него в следващите седмици и месеци ще има по-големи доставки и ускоряване на процеса на ваксинация у нас.

В момента у нас се поставят всички налични дози на ваксината на AstraZeneca. В даден момент това ще се преустанови, за да може да се постави и втората доза на пациентите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:07 | 13.09.22 г.
fallback