Законно би било всяко ограничение във връзка с въвеждането на ваксинационните паспорти, което е съобразено с определени критерии. Това важи само при много ясно разписване на това какви права следва да носи един подобен документ и какви ограничения залага. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria адвокат Калина Михайлова.
„Личните права, правото на личен живот, правото на придвижване – това са права, които всеки един гражданин на ЕС и на света е абсолютно облагодетелстван да притежава и да упражнява. Въпросът е обаче, че някои от тях могат да бъдат ограничени с оглед на една по-голяма цел – да речем опазването на общественото здраве в световен мащаб, т.е. една по-висша цел“, поясни Михайлова.
Тя е категорична, че правата могат да бъдат ограничени, но само при много ясно разписване на правилата и ограниченията, на които да отговаря един ваксинационен паспорт. Според адвоката колкото по-конкретно те са описани и съобразени с действащите конвенции за защита правата на човека и правилата на Световната здравна организация, толкова по-ясно ще бъде какви ползи на гражданите носи документът.
„Ако бъде ограничено правото на придвижване само във връзка с поставянето или липсата на ваксина, остава отворен въпросът за хората, които не са се ваксинирали поради здравословна причина като придружаващо заболяване, както и за тези, които попадат извън възрастовата група за поставянето ѝ“, посочи Калина Михайлова.
Тя напомни, че към настоящия момент се обсъждат различни проекти за издаването на ваксинационен паспорт, като в ЕС се коментират основно три варианта.
„Подобен документ ще бъде издаван във връзка с вече поставена ваксина. Възможно е с него да се сдобият и хора, които са изкарали Covid и са изградили естествен имунитет в резултат на инфекцията", разкри два от вариантите адвокатът.
По думите ѝ, трета възможност е предвидена за лица, които дори и да искат да им бъде поставена ваксина, „това не би било правилно съобразно техният здравен статус“.
Михайлова подчерта, че в България коронавирусната ваксинация е изцяло доброволен избор.
„Към настоящия момент работодателите също нямат право да налагат своето решение за ваксинация спрямо работниците и служителите си. Това е нарушаване на правата им. При подобни случаи може да бъде подаден сигнал към Главна инспекция по труда, а служителите могат да си търсят правата и по съдебен път, ако бъдат уволнени само на това основание“, съветва адвокатът.
Калина Михайлова сподели впечатленията си, че година в пандемична обстановка има влошаване на отношенията между пациенти, лекари и ръководните държавни органи в лицето на Министерство на здравеопазването. „Не са ясни нито правилата, нито алгоритъмът, нито правилата, с които се търси справедливост“, е мнението на юриста.
Как се защитава общественият имунитет? Ще имат ли повече права ваксинираните срещу Covid-19 повече права от останалите? Противопоставят ли се групите на ваксинирани срещу неваксинирани?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.