Разплащанията в Европа вече са мигновени, но не всички държави имат такива системи и емитирането на цифрови валути е огромна крачка напред. Много голяма част от хората имат банкови сметки, но не всички. Така че, ако предлагате токени, които предоставят достъп до финансовите пазари, това се нарича финансово приобщаване и е много важен двигател за иновациите във финансовия сектор. Има смисъл от този разнообразен подход. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Тобиас Ейдриън, финансов съветник и директор Развитие на паричните и капиталовите пазари в Международния валутен фонд (МВФ).
Ейдриън е оптимистично настроен за бъдещето на финансовата система и публично-частното партньорство.
"Не вярвам, че сме се запътили към финансов анархизъм. За мен е ясно, че политиците се опитват да имплементират новите технологии във финансовата система, да я направят по-евтина и по-достъпна", посочи той.
По думите му сътрудничеството между частния и публичния сектор в момента се фокусира до голяма степен именно върху технологиите.
„В момента се формира технологична индустрия, свързана с блокчейн и криптовалутите. Разработват се рамки, за да могат технологичните компании и банките да станат по-ефикасни, но и по-безопасни“, каза гостът.
Според него в съвременните икономики централите банки играят изключително важна роля, но търговските банки, които са частни, вероятно са още по-важни.
„Финансовата система се състои както от търговски, така и от централни банки. В исторически план е съществувала система на търговски банки без централни банки и това е било съпътствано от много банкови кризи. С времето политиците разбраха, че е важно да имат централни банки, които да контролират частните търговски банки“, пояснява Ейдриън.
Според госта след глобалната финансова криза през 2008 г. регулаторите по света надградиха и развиха банковите регулации още повече.
„Те трябваше да осигурят безопасността на банковата система. Днес може да се каже, че тази регулация се е отплатила и въпреки пандемията и свиването на икономическата активност, банките остават добре капитализирани в голяма част от случаите“, обясни той.
Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.